Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rynku mleka

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-03-2006, 16:08

Prezydent Lech Kaczyński podpisał we wtorek nowelizację ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych - poinformowała Kancelaria Prezydenta w komunikacie. Nowelizacja daje rolnikom możliwość otrzymania dodatkowego limitu produkcji mleka w roku kwotowym 2006/2007.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał we wtorek nowelizację ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych - poinformowała Kancelaria Prezydenta w komunikacie. Nowelizacja daje rolnikom możliwość otrzymania dodatkowego limitu produkcji mleka w roku kwotowym 2006/2007.

Kwoty te zostaną przydzielone w pierwszej kolejności producentom mleka, którzy w roku rozliczeniowym 2005/2006 byli właścicielami indywidualnej kwoty mlecznej, nie przekraczającej 800 tys. kg mleka; do 31 maja 2006 r. muszą oni złożyć wnioski o przyznanie dodatkowej kwoty z rezerwy krajowej.

Kwoty mleczne obowiązują w Polsce od 1 kwietnia 2004 roku.

Krajowa kwota mleczna to maksymalna ilość mleka, jaka może być wyprodukowana w kraju i wprowadzona do obrotu w roku kwotowym. Rok kwotowy trwa od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego.

Natomiast indywidualna kwota mlecza to maksymalna ilość mleka, jaka może być wyprodukowana i wprowadzona do obrotu w roku kwotowym przez poszczególnych dostawców hurtowych (sprzedających mleko podmiotom skupowym) i dostawców bezpośrednich (produkujących mleko i sprzedających jego przetwory do bezpośredniego spożycia).

Wnioski o przyznanie kwoty mlecznej przyjmuje Agencja Rynku Rolnego (ARR).

Znowelizowana ustawa reguluje pobieranie i zwrot zaliczek od rolników na poczet kar za przekroczenie limitu produkcji mleka przez ARR. Według nowych przepisów, ARR będzie mogła zwracać takie zaliczki w czasie trwania roku kwotowego, co dotychczas było niemożliwe.  

Obecnie mleczarnie pobierają zaliczki na poczet kar po 0,20 zł od każdego litra mleka ponad limit, zaś unijna kara wynosi ok. 1,2 zł za litr. 

Nowe przepisy umożliwiają rozłożenie na raty spłaty dopłat dla rolników przez mleczarnie oraz dają możliwość dochodzenia opłat na drodze egzekucji administracyjnej.

Ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2007 r. z wyjątkiem, przepisów dotyczący zwrotu zaliczek dla producentów hurtowych mleka, które wejdą w życie 1 kwietnia 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rynku mleka