Prezydent poparł policję skarbową

Jarosław Królak
opublikowano: 17-07-2003, 00:00

Prezydent nie stanął w obronie zagrożonych praw obywatelskich i mimo apelu o weto podpisał ustawę, dającą fiskusowi pełnię władzę nad podatnikami.

Uwaga podatnicy! Po wakacjach do akcji wkroczy silna policja skarbowa, mogąca was swodobnie podsłuchiwać oraz kontrolować wasze przesyłki i korespondencję. Prezydent podpisał stosowną ustawę.

Wywiad skarbowy dostał nowe szerokie uprawnienia i stanie się de facto służbą specjalną w rękach fiskusa dzięki temu, że prezydent nie zawetował ustawy o utworzeniu wojewódzkich kolegiów skarbowych i zmianie innych ustaw, o co apelowała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP).

— Bardzo źle się stało, że prezydent podpisał tę ustawę. Powstanie olbrzymie pole nadużywania prawa przez służby podległe fiskusowi. Ta ustawa zawiera wiele przepisów naruszających konstytucyjne prawa obywatelskie. Łamie zasadę, że zbieranie informacji o obywatelach dopuszczalne jest tylko w granicach wymaganych przez demokratyczne państwo prawa. Decyzją prezydenta zwyciężył fiskalny interes państwa. Nie składamy broni. Rozważamy wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego (TK) — zapowiada Rafał Iniewski, dyrektor departamentu prawnego PKPP.

Do Trybunału Konstytucyjnego zamierza wystąpić także Platforma Obywatelska (PO) oraz Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

— To wyjątkowo niebezpieczna ustawa. Jestem gotowa nawet osobiście napisać taką skargę — deklaruje Zyta Gilowska, wiceprzewodnicząca PO.

— Wielokrotnie sygnalizowaliśmy zagrożenia i niekorzystne skutki płynące dla podatników z tej ustawy. Teraz pozostaje już tylko skarga do TK. Zamierzamy taką skargę wnieść — mówi Barbara Marianowska, posłanka PiS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezydent poparł policję skarbową