Prezydent Turcji zapowiada obniżki stóp procentowych

opublikowano: 09-09-2019, 08:06

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że Turcja będzie miała niedługo jednocyfrową stopę procentową, a w ślad za jej obniżką spadnie także inflacja.

- Obniżamy i obniżymy stopy procentowe do wartości jednocyfrowej w możliwie krótkim okresie – ogłosił prezydent Turcji w wystąpieniu telewizyjnym w niedzielę. – Po tym jak spadnie do wielkości jednocyfrowej, inflacja także zmniejszy się do wielkości jednocyfrowej – dodał.

Depo Photos Zuma Press

Erdogan od dawna przekonuje, że inflacja spada kiedy koszt pożyczania jest redukowany, z czym nie zgadza się zdecydowana większość ekonomistów.

Prezydent Turcji w sobotę sygnalizował, że spodziewa się obniżki stóp procentowych przez bank centralny już we wtorek. To bardzo prawdopodobne. W lipcu Erdogan zwolnił ze stanowiska szefa banku centralnego, który nie spełniał jego oczekiwań dostatecznie szybkich i dużych cięć stóp. Kolejny już na pierwszym posiedzeniu obniżył główną stopę o 425 pkt. bazowych. Obecnie wynosi ona 19,75 proc. Inflacja w sierpniu wynosiła 15 proc., według tradingeconomics.com.

W poniedziałek rano turecka lira umacnia się o 0,1 proc. do 5,7101 za dolara.

 
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane