Prezydent Turcji zapowiada walkę o dalsze obniżki stóp

opublikowano: 17-11-2021, 21:06

Turecka lira słabła po tym jak prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił w środę, dzień przed posiedzeniem banku centralnego w sprawie stóp procentowych, że będzie kontynuował walkę o ich dalsze obniżanie.

- Nie mogę być na tej samej drodze z tymi, którzy bronią odsetek – powiedział w środę Erdogan w tureckim parlamencie. – Zdejmiemy ciężar stopy procentowej z obywateli – dodał.

Recep Tayyip Erdogan, fot. Depo Photos Zuma Press
Recep Tayyip Erdogan, fot. Depo Photos Zuma Press

Prezydent Turcji znany jest z nieortodoksyjnego poglądu, że wysoka stopa procentowa powoduje wysoką inflację. Dlatego wywiera stale presję na kolejnych szefów banku centralnego, aby obniżali stopy procentowe. Niepokorni tracą stanowisko. Ostatni obniżył wbrew oczekiwaniom rynku główną stopę polityki o 300 pkt. bazowych do 16 proc. na dwóch posiedzeniach, które odbyły się od września. Rynek oczekuje w czwartek kolejnej obniżki, tym razem o 100 pkt. bazowych.

Erdogan uzasadnia swoją niechęć do stóp procentowych także nakazami islamu, zakazującymi pożyczania na procent.

- Będę kontynuował walkę przeciwko odsetkom dopóki będę sprawował urząd – oświadczył w środę prezydent Turcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, yahoo.com

Polecane