Prezydent USA ogłosi dziś embargo na import energii z Rosji

opublikowano: 08-03-2022, 15:17

Prezydent Joe Biden ogłosi we wtorek wprowadzenie w USA zakazu importu surowców energetycznych z Rosji, informuje Bloomberg powołując się na anonimowe źródła.

Zakaz będzie dotyczył ropy, LNG i węgla, twierdzą źródła agencji. USA wprowadzą embargo na energię z Rosji samodzielnie, bez udziału europejskich sojuszników, ale w konsultacji z nimi. Europejscy importerzy rosyjskiej energii wskazywali, że w ich przypadku uzależnienie od niej jest dużo większe niż w przypadku USA, dlatego negatywne konsekwencje gospodarcze embarga dla nich byłyby dużo poważniejsze.

Rosyjska ropa stanowiła ok. 3 proc. amerykańskiego importu w ubiegłym roku. W 2022 roku tempo jej dostaw jest najniższe od 2017 roku. USA sprowadzają ok. 700 tys. baryłek dziennie rosyjskiej ropy i produktów rafineryjnych. W przypadku Europy import wynosi ok. 4 mln baryłek ropy i produktów rafineryjnych dziennie.

Joe Biden, fot. Jim Lo Scalzo/EPA/Bloomberg
Joe Biden, fot. Jim Lo Scalzo/EPA/Bloomberg

Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden we wtorek „ogłosi kolejne działania rozliczające Rosję z niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej wojny z Ukrainą”. Stanie się to o 16:45 czasu polskiego.

Doniesienia o embargu na rosyjską ropę podbiły kurs surowca w ostatnich dniach. We wtorek baryłka ropy Brent drożeje o 5,2 proc. do 129,65 USD, a cena baryłki ropy WTI rośnie o 4,5 proc. do 124,79 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane