Prezydent w Newsweeku

Rafał Kerger
opublikowano: 12-02-2007, 00:00

Dziennikarz. Celebrity. Polityk. Tomasz Lis — wielki człowiek z Zielonej Góry.

Dziennikarz. Celebrity. Polityk. Tomasz Lis — wielki człowiek z Zielonej Góry.

Tomasz Lis urodził się 6 marca 1966 roku w Zielonej Górze. Jeden z najpopularniejszych polskich dziennikarzy telewizyjnych — współtwórca programów informacyjnych „Faktów” w TVN i „Wydarzeń” w Polsacie — to jednocześnie tzw. celebrity. Jego życiem prywatnym bardzo interesują się tabloidy. Można było w nich śledzić jego rozstanie z Kingą Rusin („Dzień dobry TVN”) i romans, a nawet kupno domu, z Hanną Smoktunowicz („Wydarzenia”).

Od TVP do TVN

Karierę zaczynał w telewizji publicznej. Debiutował na antenie, prowadząc wieczorne „Wiadomości”. Potem był sprawozdawcą parlamentarnym programu. W 1994 roku został korespondentem TVP w USA.

W drugiej połowie lat 90. przeszedł do TVN. Walterowie rozstali się z nim w lutym 2004 roku. Oficjalnie zarzucili mu zbyt wiele publicznych wystąpień poza macierzystą firmą (w tym u konkurencji) i nieodcięcie się od spekulacji na temat kandydowania w wyborach prezydenckich. W styczniu „Newsweek” opublikował głośny sondaż PBS, sugerujący znaczne szanse Lisa na zwycięstwo w wyborach prezydenckich (zajął w badaniu drugie miejsce po Jolancie Kwaśniewskiej). Towarzyszył mu tekst, w którym dziennikarz nie wykluczył kandydowania.

Bestseller

Tomasz Lis ma na koncie także sukcesy wydawnicze. Jego książka „Co z tą Polską?”, opublikowana jesienią 2003 roku, sprzedała się w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy. Sprzedaży pomogło zamieszanie wokół autora w związku z rozstaniem się z TVN i prezydenckim sondażem.

1 września 2004 roku Lis został członkiem zarządu i dyrektorem programowym Telewizji Polsat. Od tego czasu prowadzi w tej stacji program publicystyczny „Co z tą Polską?”.

Zielonogórzanin był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. trzy Wiktory, tytuł Dziennikarza Roku, jest laureatem konkursu Telekamery 2006 i Nagrody Kisiela 2005.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Kerger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu