PROBET-DASAG WEJDZIE NA AUTOSTRADY

Renata Zawadzka
opublikowano: 08-07-1999, 00:00

PROBET-DASAG WEJDZIE NA AUTOSTRADY

Na otwarcie nowego, trzeciego już zakładu polsko-niemieckiej spółki Probet-Dasag w Chorzowie przybyli partnerzy, klienci i konkurenci z całego niemal kraju. Firma zaopatruje bowiem w płytki podłogowe i tym podobne elementy budowlane większość supermarketów oraz obiektów biurowych w Polsce. Zgodnie z deklaracjami jej zarządu, osiągnęła 80 proc. udziału w tym niszowym segmencie rynku. Uroczystość zbiegła się z nadaniem spółce certyfikatu ISO 9002.

Probet-Dasag działa w grupie kapitałowej Probet, w skład której wchodzi także Probet-Bud — wykonawca robót budowlanych bazujących na elementach z terazzo (szlachetna odmiana lastryko), kamienia naturalnego i konglomeratów. Takie połączenie daje szanse nie tylko zaopatrywania inwestorów w gotowe wyroby (parapety, płyty, blaty, okładziny itp.), ale także realizowania innych zadań.

— Płytki podłogowe z terazzo, nasz sztandarowy produkt, zostały zastosowane m.in. w obiektach budowanych dla sieci METRO, TESCO, HIT. Mamy swój udział w budowie prestiżowych centrów biurowych, takich jak Mokotów Business Park, Reform Plaza czy PFC Puławska Business Center w Warszawie. Zaznaczyliśmy swoją obecność także w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Okęcie, Terminalu Odpraw Celnych w Świecku, szpitalach, budynkach mieszkaniowych w całej Polsce i za granicą. W Żarach i Chorzowie uruchomiliśmy także produkcję betonu towarowego o właściwościach wymaganych na budowach dróg i mostów. Realizujemy już pierwsze kontrakty — średnicówkę na Śląsku dla Dromexu, a to dopiero początek — mówi z dumą Leonard Burczyński, prezes Probet-Dasag.

Ta duma ma swoje uzasadnienie. Obecny prezes Probet-Dasag zaczynał działalność gospodarczą w 1983 r. od niewielkiej wytwórni płytek w Olbrachtowie. Zakład znacznie unowocześniony działa do dziś. Przejście od stosunkowo prymitywnej produkcji do spółki z Dasag GmbH (potentat tego typu wyrobów na rynku niemieckim), certyfikatu ISO, urządzeń sterowanych komputerami i inwestycji sięgających tylko w 1998 r. 12 mln zł to istotnie krok milowy.

JAKOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM: Staramy się dostosować do wymogów gospodarki światowej. Uzyskanie certyfikatu jest warunkiem utrzymania się na rynkach UE, a eksportujemy tam 30 proc. naszej produkcji — mówi Leonard Burczyński, prezes Probet-Dasag (na zdjęciu od lewej: Henryk Lukaszczyk, prezes firmy certyfikującej T†V Nord Polska, Leonard Burczyński, Klaus Starker i Johann Josef Hanel z T†V Nord w Hanowerze).

BEZ DUMPINGU: Probet-Dasag może stać się naszym konkurentem w produkcji betonu towarowego, ale na razie korzystamy z ich bardzo dobrej oferty z terazzo i wspólnie obsługujemy duże budowy. Występując na rynku niezależnie, staramy się sobie wzajemnie nie utrudniać działania — zapewnia Robert Ciach, kierownik działu sprzedaży i marketingu w BT Katowice (na fotografii po prawej z Janem Kowalem).

DOBRY DORADCA: Ambitne plany stworzenia silnej konkurencji dla zagranicznych dostawców betonu używanego do budowy autostrad (dróg i mostów) wymagają wsparcia intelektualnego. Udziela go firmie Probet-Dasag zespół Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod kierunkiem znakomitego specjalisty w zakresie technologii betonu prof. Janusza Szybowskiego (na fotografii).

PERSPEKTYWY: Klaus Starker, dyrektor handlowy w Dasag GmbH, członek zarządu Probet-Dasag (po lewej) i Leonard Burczyński stawiają na dalszy intensywny rozwój spółki. Do końca 2000 r. planowane jest np. uruchomienie pięciu kolejnych węzłów produkcyjnych, głównie betonu dla budownictwa drogowego.

NIE TYLKO KONKURENT: Firmy operujące w tym samym segmencie rynku muszą konsolidować swoje wysiłki. W projektach wielkokubaturo-wych będziemy zapewne używać wyrobów firmy Probet-Dasag. Interesują nas płytki z terazzo, parapety, elementy wykończeniowe — sygnalizuje Marian Dera, prezes działającej po sąsiedzku w Siemianowi-cach Śląskich spółki PKRB Fabud.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Zawadzka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PROBET-DASAG WEJDZIE NA AUTOSTRADY