Problem prywatności

ERYK KŁOSSOWSKI, adwokat, ekspert ds. energetyki i transportu
opublikowano: 01-03-2013, 00:00

PRAWO

Naczelna Rada Adwokacka przygotowuje wystąpienie w sprawie niezgodności z konstytucją funkcjonowania systemu viaToll. Chodzi o robienie zdjęć wszystkim pojazdom przejeżdżającym przez bramownice. Problemem jest pozyskiwanie przez organy państwa informacji na temat pojazdu, wyglądu kierowcy oraz pasażerów.

Zgodnie z tym rozumowaniem — interes ogółu miałby ustąpić przed wartością prywatności, nawet w sytuacji tak oczywiście publicznej, jak poruszanie się po drodze. Idąc dalej, można by postulować zniesienie… rejestracji pojazdów, wtedy na publicznej drodze poczujemy się bardziej prywatnie.

Zarzuty wobec systemu viaToll w istocie skierowane są przeciw kompetencjom państwa. Na pociechę obrońcom prywatności wypada przypomnieć, że gdyby swego czasu zamiast bramownic wybrano system oparty na integracji komórkowego przesyłu danych (GPRS) i lokalizacji satelitarnej (GPS) — podmiotów przetwarzających dane w imieniu państwa nie moglibyśmy się doliczyć, a fizyczna lokalizacja miejsc przetwarzania byłaby po prostu niemożliwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ERYK KŁOSSOWSKI, adwokat, ekspert ds. energetyki i transportu

Polecane