Problemy w Chinach zaciążyły na wynikach Apple

opublikowano: 30-01-2019, 06:27

Trudna sytuacja na chińskim rynku znalazła negatywne przełożenie na wyniki koncernu Apple. Jednak przedstawiona przez technologicznego giganta prognoza na bieżący kwartał sugeruje, że po słabej końcówce 2018 r. początek bieżącego będzie stał pod znakiem stabilizacji.

Ogółem przychody producenta elektroniki użytkowej zmniejszyły się w okresie październik-grudzień 2018 r. (I kwartale roku finansowego) o 5 proc w ujęciu rocznym do poziomu około 84,3 mld USD, przy czym sprzedaż w Chinach zmniejszyła się aż o 27 proc. i stanowiła 15 proc. całości sprzedaży.

Zobacz więcej

Tim Cook, prezes Apple

Bloomberg

Sprzedaż w Europie zmniejszyła się o 3 proc. zaś w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się o niemal 5 proc.

Przychody ze sprzedaży iPhone’ów spadły o 15 proc., ale wzrosły w przypadku wszystkich pozostałych kategorii. Przychody z usług zwiększyły się o 19 proc. do 10,9 mld USD. Sprzedaż komputerów Mac rosła o 8,7 proc. osiągając wartość 7,4 mld USD zaś tabletów iPad zwiększyła się o 17 proc. do 6,7 mld USD. 

Firma z kalifornijskiego Cupertino po raz pierwszy opublikowała szczegóły sprzedaży urządzeń ubieralnych i akcesoriów domowych jako odrębnej  kategorii, która pozyskała 7,3 mld USD ze sprzedaży, rosnąc o 33 proc.

Wypracowany przez spółkę zysk netto ogółem wyniósł w minionym kwartale 19,97 mld USD i w skali roku zmniejszył się mniej niż o 1 proc.

Koncern Apple przedstawił również prognozę na bieżący, II kwartał roku finansowego. Przychody mają wynieść od 55 do 59 mld USD, co sugerowałoby 3-4 proc. spadek w ujęciu rocznym, podczas gdy mediana prognoz analityków kształtuje się na poziomie 58,87 mld USD.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu