Problemy w Chinach zaciążyły na wynikach Apple

opublikowano: 30-01-2019, 06:27

Trudna sytuacja na chińskim rynku znalazła negatywne przełożenie na wyniki koncernu Apple. Jednak przedstawiona przez technologicznego giganta prognoza na bieżący kwartał sugeruje, że po słabej końcówce 2018 r. początek bieżącego będzie stał pod znakiem stabilizacji.

Ogółem przychody producenta elektroniki użytkowej zmniejszyły się w okresie październik-grudzień 2018 r. (I kwartale roku finansowego) o 5 proc w ujęciu rocznym do poziomu około 84,3 mld USD, przy czym sprzedaż w Chinach zmniejszyła się aż o 27 proc. i stanowiła 15 proc. całości sprzedaży.

Zobacz więcej

Tim Cook, prezes Apple

Bloomberg

Sprzedaż w Europie zmniejszyła się o 3 proc. zaś w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się o niemal 5 proc.

Przychody ze sprzedaży iPhone’ów spadły o 15 proc., ale wzrosły w przypadku wszystkich pozostałych kategorii. Przychody z usług zwiększyły się o 19 proc. do 10,9 mld USD. Sprzedaż komputerów Mac rosła o 8,7 proc. osiągając wartość 7,4 mld USD zaś tabletów iPad zwiększyła się o 17 proc. do 6,7 mld USD. 

Firma z kalifornijskiego Cupertino po raz pierwszy opublikowała szczegóły sprzedaży urządzeń ubieralnych i akcesoriów domowych jako odrębnej  kategorii, która pozyskała 7,3 mld USD ze sprzedaży, rosnąc o 33 proc.

Wypracowany przez spółkę zysk netto ogółem wyniósł w minionym kwartale 19,97 mld USD i w skali roku zmniejszył się mniej niż o 1 proc.

Koncern Apple przedstawił również prognozę na bieżący, II kwartał roku finansowego. Przychody mają wynieść od 55 do 59 mld USD, co sugerowałoby 3-4 proc. spadek w ujęciu rocznym, podczas gdy mediana prognoz analityków kształtuje się na poziomie 58,87 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy