Procad chce wybić się na swojej niszy

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 18-10-2006, 00:00

Gdańska spółka informatyczna złożyła prospekt do KNF. Niewielki Procad liczy, że skusi inwestorów wysoką dynamiką wzrostu.

Kolejna niszowa spółka poszuka na giełdzie kapitału na rozwój. Prospekt emisyjny Procadu od dwóch dni jest w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Firma, która specjalizuje się w produkcji i dystrybucji oprogramowania wspomagającego projektowanie, liczy, że w ten sposób rozwinie skrzydła i dodatkowo przejmie kilka spółek ze swojego sektora. Zarząd zapewnia, że branżę, w której działa firma, czeka kilka bardzo tłustych lat.

Apetyt na więcej

Spółka nie zdradza wielkości planowanej emisji, ale można spodziewać się, że wyniesie ona kilkanaście mln zł.

— Celem emisji publicznej jest rozwój produktów własnych spółki opartych na dystrybuowanym przez nas oprogramowaniu do projektowania amerykańskiej firmy Autodesk. Chcemy również zwiększyć naszą obecność w różnych miastach Polski przez zakładanie nowych oddziałów (teraz Procad ma pięć filii w największych miastach), czy przez przejęcia — mówi Jarosław Jarzyński, prezes zarządu.

W jego ocenie celem akwizycji może być kilka podmiotów, które uzupełnią ofertę produktową firmy.

— Rozglądamy się obecnie za ewentualnymi celami naszych akwizycji. Chcemy pozyskać firmy rozwijające własne aplikacje — dodaje szef gdańskiej firmy.

W ubiegłym roku spółka wypracowała 14,7 mln zł przychodów i 0,43 mln zł zysku netto.

Potencjał wzrostu

Firma zanotowała 50-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu z 2004 r., kiedy wyniosła ona 9,8 mln zł. Zysk netto w 2005 r. wzrósł o 233 proc. Rok wcześniej wyniósł on jedynie 0,12 mln zł.

— W tym roku oczekujemy 60- -procentowego wzrostu sprzedaży i dwukrotnego wzrostu zysku netto. Jest ogromne zapotrzebowanie rynku na nasze produkty. Kolejne branże zaczynają korzystać z tego oprogramowania i chcemy to wykorzystać dzięki giełdzie. W rezultacie w najbliższych latach spodziewamy się, że tempo wzrostu przychodów będzie zbliżone do tego, jakie zanotujemy w tym roku — zaznacza Jarosław Jarzyński.

Spółka chciałaby przeprowadzić ofertę publiczną jeszcze w tym roku.

— Wszystko zależy od KNF. Oferta będzie składać się przede wszystkim z nowej emisji. Dodatkowo dotychczasowi udziałowcy sprzedadzą niewielką część swoich akcji —dodaje prezes spółki.

Oferującym akcje Procadu jest DM Capital Partners.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu