Prochem drożeje po korzystnym wyroku sądu

opublikowano: 30-10-2017, 16:09
aktualizacja: 30-10-2017, 16:34

Spółka o kapitalizacji na poziomie ok. 70 mln zł dostanie od PERN ok. 46 mln zł odszkodowania i odsetek. Sprawa sięga 2005 r.

Inżynieryjno-budowlana firma dostanie od PERN, byłego kontrahenta, sute odszkodowanie. Sąd zasądził odszkodowanie o wartości 40 mln zł, ale do tego należy doliczyć ustawowe odsetki. W zależności od transzy odszkodowania, odsetki liczy się od 2006 lub 2007 r. Według naszych obliczeń, odsetki można szacować na ok. 52 mln zł. Daje to łączną kwotę na poziomie 92 mln zł, ale Prochem podał, że na niego przypada połowa tej kwoty. Reszta przypada na konsorcjanta.

O decyzji sądu Prochem poinformował w poniedziałek. Złożona wcześniej apelacja PERN została oddalona, co oznacza, że wyrok sądu niższej instancji jest prawomocny. 

Dla Prochemu to dobre wieści. Dostanie ok. 46 mln zł, podczas gdy jego kapitalizacja wynosi ok. 70 mln zł. Kurs spółki rośnie na dzisiejszej sesji.

Korzenie sprawy sięgają aż 2005 r. Wtedy PERN wypowiedział konsorcjum Prochem-Megagaz umowę na realizację trzeciej nitki rurociągu Przyjaźń na odcinku wschodnim (Adamowo- -Płock).

- Powodem było nienależyte wykonywanie jej zapisów przez konsorcjum Prochem-Megagaz. Kontynuowanie umowy w żaden sposób nie gwarantowało zachowania jakichkolwiek przyjętych przez strony terminów realizacji budowy rurociągu, a przede wszystkim nie zapewniało utrzymania określonego poziomu kosztów — mówił wówczas, cytowany przez „PB”, rzecznik PERN.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prochem drożeje po korzystnym wyroku sądu