Prochem zarabia na biopaliwach

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 04-08-2006, 00:00

Prochem ma duży kontrakt w sektorze biopaliw. A współpraca z MAN Ferrostaal powinna zaowocować kolejnymi zleceniami.

Warszawski Prochem, specjalizujący się w projektach inżynieryjnych, podpisał umowę na budowę instalacji do produkcji estrów metylowych kwasów tłuszczowych, które są komponentem do biopaliw. Projekt o wydajności 100 tys. ton rocznie będzie realizowany dla gdańskiego Lotosu.

Zlecenie dla Prochemu jest elementem kontraktu zawartego pomiędzy Lotosem a niemieckim koncernem Man Ferrostaal. Cała umowa ma wartość 73 mln zł, z tego na warszawską firmę przypadnie prawie 23,4 mln zł. Podział ról jest taki: Niemcy jako generalny wykonawca dostarczą licencje i technologie, a Prochem zajmie się przygotowaniem projektu, dostawami części i całością prac budowlanych.

— Kontrakt dla sektora biopaliw to dla nas powód do satysfakcji. Mamy nadzieję, że współpraca z Man Ferrostaal pozwoli nam zdobyć kolejnych klientów w tej branży — mówi Marek Garliński, prezes Prochemu.

Podobno firmy mają niepisaną umowę, że będą razem starać się o nowe kontrakty. Zresztą przeprowadziły już wspólne prezentacje dla potencjalnych klientów, także za granicą.

Zlecenie z Lotosu, według prezesa, nie odbiega poziomem rentowności od innych dużych kontaktów Prochemu. Ale ma być zrealizowane do lutego 2008 r., dlatego nie wpłynie jeszcze na tegoroczne wyniki finansowe spółki. Prognoza na 2006 r. mówi o 10 mln zł zysku i 250 mln zł sprzedaży.

— Nie widzę żadnych zagrożeń dla realizacji tych zapowiedzi — mówi Marek Garliński.

I dodaje, że spółka uzyskuje sporo kontraktów inżynieryjnych, w przypadku których inaczej liczy się wartość, przez co nie podlegają one obowiązkom informacyjnym. Zarząd skupia się teraz na uzyskiwaniu zleceń z zagranicy, m.in. w takich krajach, jak Norwegia, Niemcy, Węgry i na Wschodzie.

Aktualne jest też wejście na rynek deweloperski. Prochem negocjuje obecnie kupno działek i uruchomienia pierwszych projektów można się spodziewać jeszcze w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu