Próchnik związał się z Rage Age

  • Anna Pronińska
opublikowano: 15-02-2013, 00:00

Próchnik zapłacił 18 mln zł za zakup odzieżowej firmy Rafała Bauera.

O ponad 20 proc. zdrożały w czwartek akcje odzieżowego Próchnika, w którego akcjonariacie i zarządzie pojawił się Rafał Bauer (bezpośrednio i przez powiązane spółki kontroluje ponad 52 proc. kapitału). To reakcja na poranny komunikat o przejęciu przez Próchnik firmy Rage Age International, należącej do Rafała Bauera. Inwestor, który w spółce ujawnił się w listopadzie, nie sygnalizował, że w ramach zaangażowania w Próchnik dojdzie do takiej transakcji. Spółka zapewnia, że to element nowej strategii Próchnika. Wątpliwości analityków budzi jednak wycena na poziomie 18 mln zł za spółkę, której sprzedaż w 2012 r. wyniosła 11,6 mln zł przy 0,5 mln zł zysku netto.

— Wskaźniki transakcji są mocno zawyżone. Jeśli porównać je z Vistulą z tego samego segmentu rynku, to mnożniki P/S i P/E za 2012 r. przy podanych w raporcie bieżącym wartościach dla Rage Age wynoszą 1,55x i 36,0x, a dla Vistuli jest to odpowiednio: 0,38x i 13,65x. To znacząca różnica. Wynika z niej, że Próchnik zapłacił za każdy z siedmiu sklepów Rage Age aż 2,5 mln zł. Ponadto wychodzi na to, że Rage Age International Holding na tę transakcję nie wydał ani złotego, bo pieniądze przeszły i wróciły — mówi Marcin Stebakow, analityk DM BPS.

Wylicza, że po odjęciu 18 mln zł z transakcji zakupu Rage Age, z ostatniej emisji 160 mln warrantów zamiennych na akcje pozostało 14 mln zł.

— To zapewne pieniądze na rozwój, z których część będzie przeznaczona na kapitał obrotowy, a resztę firma może przeznaczyć na otwarcia kolejnych kilkudziesięciu sklepów — dodaje Marcin Stebakow.

Według Rafała Bauera, wniesienie Rage Age było jednym z głównych atutów w rozmowach dotyczących zaangażowania kapitałowego funduszu Black Lion w Próchnik w kontekście przyszłości spółki.

— W 2012 r. przychody Próchnika wyniosły nieco ponad 20 mln zł, czyli jest spółką niemal dwukrotnie większąod nabywanego aktywa. Kapitalizacja Próchnika według obecnego kursu wynosi około 90 mln zł i jest ponadczterokrotnie wyższa od wyceny Rage Age z transakcji — mówi Rafał Bauer.

Jego zdaniem, nabycie Rage Age zostało w całości pokryte nowymi akcjami Próchnika, a transakcja ma przynieść synergie.

— Objęcie emisji Próchnika oraz przejęcie marki Rage Age stwarza ogromną szansę dla tej spółki na przyspieszony rozwój, wyrwanie się z marazmu i powrót do generowania zysków — mówi Rafał Bauer. Nie podaje prognoz finansowych Rage Age w 2013 r. ani planów otwarć sklepów tej marki (mają być ujawnione dopiero w strategii).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu