Procter & Gamble i Sanitec znów inwestują

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 20-02-2007, 00:00

2,3 mld zł inwestycji spodziewa się łódzka strefa. P&G buduje nowy zakład, Sanitec Koło się rozbudowuje.

2,3 mld zł inwestycji spodziewa się łódzka strefa. P&G buduje nowy zakład, Sanitec Koło się rozbudowuje.

Dużo grzybów w tym barszczu. Procter & Gamble (P&G), TPV i ich poddostawcy, Sanitec Koło i kilka mniejszych firm — to dla nich Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE) ma się powiększyć o 180 ha.

— Czekamy na dokończenie negocjacji.Myślę, że pod koniec kwartału lub na początku kwietnia rozporządzenie wejdzie w życie. Zmiany przewidują poszerzenie podstref w Kutnie i Radomsku, gdzie jeszcze nie mamy inwestorów, oraz kilka zmian pod konkretne projekty — mówi Marek Cieślak, prezes ŁSSE.

Idą za ciosem

Te konkretne projekty są nie byle jakie. P&G chce wybudować na 25 ha w Aleksandrowie Łódzkim zakład produkcji kosmetyków za 157 mln zł. Strefa rezerwuje tu jeszcze 30 ha dla poddostawców koncernu. To już kolejna inwestycja Amerykanów w ŁSSE — w 2006 r. firma zdecydowała się na podobnej wartości inwestycję w rozbudowę fabryki pieluszek na warszawskim Targówku.

Rozbudowuje się także poddostawca m.in. P&G i należącego do koncernu Gillette — ColepCCL Polska. Producent opakowań plastikowych i metalowych świadczący też usługi pakowania myśli o budowie zakładu opakowań metalowych i centrum pakowania w Kleszczowie. W pierwszej fazie projekt ma kosztować 72 mln zł, a docelowo, w ciągu 5 lat, nawet 120 mln zł. Firma chce w jednym zakładzie w Europie Środkowej połączyć kilka rodzajów działalności.

„Zgodnie z listem intencyjnym przedsiębiorcy, ustanowienie strefy jest nie tylko warunkiem realizacji w Polsce nowej inwestycji, ale także warunkiem koniecznym dla utrzymania istniejących 180 miejsc pracy w zakładzie w Kleszczowie” — brzmi treść projektu rozporządzenia.

Idzie nowe

Kolejną inwestycję w ŁSSE zaplanowała też firma Sanitec Koło, która we Włocławku rozbuduje zakład i uruchomi nową technologię produkcji wyrobów ceramicznych. Rozbuduje i buduje lakiernię producent przyczep do samochodów ciężarowych Wielton. Firma Transportowo-Spedycyjno-Handlowa Andrzej Mielczarek kupi obszar pod budowę centrum logistycznego, warsztatów i magazynów, a PPHU Jacek Sukiennik, producent materiałów budowlanych i izolacyjnych, chce w Zgierzu wybudować nowy zakład.

Kolejne podejście

Projekt rozporządzenia przewiduje też objęcie strefą żyrardowskiej fabryki telewizorów, która należy do TTE. Majątek ma kupić TPV. Obiecuje ściągnąć kooperantów i dla nich również zarezerwowany jest teren w Żyrardowie. W grudniu ubiegłego roku TPV podpisał list intencyjny z władzami Żyrardowa. Dotąd nie doszło do przejęcia fabryki.

— Rozmowy trwają — mówi Marek Cieślak.

Przypomnijmy, że niedawno specjalnie dla TPV w Gorzowie Wielkopolskim powstała podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej SSE. Była mowa o 400 mln zł i 1500 miejscach pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane