Producenci akumulatorów planują powołanie spółki

Mirosław Cichy
24-05-2001, 00:00

Producenci akumulatorów planują powołanie spółki

Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie depozytowej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2002 r., nakłada na producentów i importerów akumulatorów obowiązek odbioru zużytych akumulatorów. W związku z tym firmy zrzeszone w SPIAB w Polsce, rozważają powołanie spółki, która zajęłaby się tą sprawą.

Zarząd Stowarzyszenia Producentów i Importerów Akumulatorów i Baterii w Polsce przedstawił, na zorganizowanym w Katowicach spotkaniu, obowiązki przedsiębiorców i rozwiązania w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami. Ma to związek z przyjętą przez Sejm ustawą o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i depozytowej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2002 r.

Rozwiązania rynkowe

— Ustawa wprawdzie nakłada na producentów i importerów kilka istotnych obowiązków, ale tego właśnie domagało się stowarzyszenie. Nie akceptowaliśmy ministerialnych propozycji powołania specjalnego funduszu, obawiając się zwiększenia biurokracji — mówi Krzysztof Paulus, prezes SPIAB.

Resort gospodarki proponował, żeby producenci i importerzy byli objęci dodatkowym podatkiem, a ponadto od każdego akumulatora odprowadzali około 15 zł na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

— Chcieliśmy rozwiązań rynkowych, a nie administracyjnych. Obawialiśmy się, że pieniądze wypłyną poza branżę akumulatorową i posłużą do wybudowania kolejnej, niepotrzebnej, zbiurokratyzowanej agencji gospodarki zużytymi akumulatorami — dodaje Marek Bystroń, sekretarz zarządu SPIAB.

Ponadto zmieniają się zasady transportowania i gromadzenia zużytych akumulatorów. Do tej pory podmioty gospodarcze podczas gromadzenia i transportu zużytych akumulatorów miały stosować wyłącznie specjalne pojemniki, które kosztują około 2 tys. zł. W kwietniu 2001 r. minister gospodarki wprowadził możliwość stosowania palet drewnianych. Ich cena kształtuje się w granicach 20-40 zł za sztukę, a więc znacznie obniża koszty.

Spółka w 2001 r.

Ustawa nakłada na producentów i importerów obowiązek odbioru z punktów sprzedaży i dostarczania zużytych akumulatorów na własny koszt do zakładów przetwórczych. W związku z tym wymogiem, SPIAB rozważa powołanie spółki akcyjnej. Decyzje w tej sprawie mają zapaść za kilka miesięcy.

Zdaniem Krzysztofa Paulusa, spółka, której akcjonariuszami byłyby firmy zrzeszone w stowarzyszeniu, musiałaby powstać do końca 2001 r. Pozwoliłoby to poszczególnym firmom uniknąć kosztów, związanych z organizacją transportu zużytych akumulatorów.

W Polsce funkcjonują obecnie dwa zakłady zajmujące się utylizacją akumulatorów: Orzeł Biały w Bytomiu oraz Baterpol w Świętochłowicach. Ze zużytych akumulatorów odzyskiwany jest głównie ołów, ale także plastik oraz elektrolit. Wykorzystuje się je do produkcji nowych akumulatorów.

Opłata produktowa

Przyjęta przez Sejm ustawa nakłada obowiązek również na użytkowników poprzez wprowadzenie opłaty produktowej.

— Klient, kupując nowy akumulator, musi oddać zużyty. Jeśli tego nie zrobi — poniesie dodatkowy koszt wysokości 30 zł opłaty depozytowej. To rozwiązanie ma zwiększyć liczbę zbieranych zużytych akumulatorów i ochronić środowisko naturalne przed niebezpiecznymi odpadami — mówi Marek Bystroń.

Do każdego akumulatora ma być dołączona ulotka, informująca, gdzie należy przekazać zużyty akumulator i jakie są skutki dla środowiska w przypadku jego porzucenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Cichy

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Producenci akumulatorów planują powołanie spółki