Producenci stali z USA oskarżają Rosję

Amerykańscy producenci stali oskarżają Rosję, że zalewa rynek tanimi wyrobami walcowanymi, informuje Reuters na swojej stronie internetowej.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Nucor, U.S. Steel, ArcelorMittal USA i inni producenci złożyli skargę w amerykańskim Departamencie Handlu. Twierdzą w niej, że obowiązujące od 15 lat porozumienie handlowe nie powstrzymało rosyjskich firm od zaniżenia cen i zalania amerykańskiego rynku tanimi produktami. Zwracają uwagę, że tylko w pierwszym półroczu 2014 roku rosyjskie firmy zwiększyły dostawy do USA o 1400 procent w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

- Porozumienie handlowe zawiodło jeśli chodzi o zapisany w nim cel w związku z tym powinno zostać zakończone – głosi skarga.

Amerykańskie firmy twierdzą, że rosyjscy dostawcy nie przestrzegają tzw. ceny referencyjnej od 2004 roku, ale w ostatnim czasie różnica zaczęła znacznie rosnąć na ich korzyść.  

Reuters pisze, że gdyby porozumienie zostało zakończone. Rosyjski Sewierstal musiałby liczyć się z 73,59 proc. cłem antydumpingowym nałożonym na swoje wyroby. Inni rosyjscy producenci, np. Huta Żelaza i Stali w Magnitogorsku, musieliby liczyć się z karnym cłem nawet 184,56 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Producenci stali z USA oskarżają Rosję