Producent folii zwiększa inwestycje

Ergis planuje wydać na inwestycje w tym i w przyszłym roku łącznie 70 mln zł. Mimo to wypłaci najwyższą dywidendę w historii.

Uruchomienie trzeciej linii produkcyjnej w fabryce w Oławie, rozbudowa zdolności wytwórczych zakładów w Berlinie oraz owiany na razie tajemnicą kolejny projekt w kraju — oto najbliższe plany inwestycyjne Grupy Ergis, jednego z największych przetwórców tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej

Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu. ARC

Firma zamierza w tym roku przeznaczyć na cele inwestycyjne łącznie 35 mln zł (większość z tego już wydała) i tyle samo w przyszłym. W oławskich zakładach od kilku miesięcy montowana jest nowa instalacja do wytwarzania wielowarstwowej folii nanoErgis. Maszyny zostały już podpięte do sieci energetycznej i w lipcu tego roku planowane jest uruchomienie tam produkcji.

Dzięki inwestycji, na którą spółka wyda łącznie 30 mln zł, moce zakładu w Oławie wzrosną z obecnych 45 tys. ton do 63 tys. ton rocznie. Kolejny projekt inwestycyjny Ergisu to postawienie kolejnej linii do produkcji folii i laminatów z PET w fabryce w Berlinie. To zakład należący do spółki zależnej MKF-Ergis. Niemieckie przedsięwzięcie wiąże się z wydatkiem 4 mln EUR. Docelowo ta instalacja ma zastąpić jedną z dwóch linii produkcyjnych, jakie obecnie działają w berlińskich zakładach.Jej moc będzie jednak o ok. 60 proc. większa, dlatego w efekcie zdolności produkcyjnych całej tzw. dywizji folii twardych Ergisu powinny wzrosnąć z obecnych ok. 22 tys. ton rocznie, do ok. 26 tys. ton.

— Spodziewam się, że ta linia zostanie uruchomiona już w I kwartale przyszłego roku — zapowiada Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu.

Ten termin może zbiec się z ogłoszeniem przez spółkę następnego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Na razie jednak przedstawiciele firmy nie chcą o nim nic więcej mówić.

— Mogę teraz jedynie ujawnić, że projekt ma być realizowany w Polsce — stwierdził prezes Ergisu.

Tadeusz Nowicki nie wyklucza także przejęć. Przedstawiciele spółki przyglądają się stale konkurentom.

— Obecnie nie prowadzimy jednak żadnych zaawansowanych negocjacji — zastrzegł szef Ergisu. Spółka miałaby wypłacić z zeszłorocznego zysku — zgodnie z zaakceptowaną przez radę nadzorczą propozycją zarządu — 0,2 zł dywidendy na akcję.

Jak podkreślił Tadeusz Nowicki, byłaby to najwyższa wypłata w całej dotychczasowej historii Ergisu. Miniony kwartał producent folii zamknął 183,4 mln zł skonsolidowanychprzychodów (wzrost o 6,3 proc. rok do roku) i ponad 8,4 mln zł zysku netto (wzrost o 22 proc.). Prezes podkreślił, że był to trudny kwartał, głównie z powodu radykalnego wzrostu cen surowców (np. PVC podrożało o prawie 12 proc.) oraz umocnienia się polskiej waluty, co dla spółki, której sprzedaż w prawie połowie jest realizowana za granicą, miało spore znaczenie. M.in. dlatego sprzedaż krajowa Ergisu rosła szybciej niż zagraniczna. Główne eksportowe rynku spółki to Niemcy, Francja i Holandia, gdzie trafia ok. 3/4 całej sprzedaży na rynkach zagranicznych.

183,4 mln zł Tyle wyniosły skonsolidowane przychody Ergisu w I kw. 2017 r. Jeszcze nigdy kwartalna sprzedaż grupy nie była tak wysoka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Producent folii zwiększa inwestycje