Producent gier inwestuje w Krakowie

opublikowano: 29-11-2022, 13:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Hiszpańska spółka zatrudni 166 twórców w centrum, które będzie świadczyć usługi firmom z branży gier wideo.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto inwestuje w Krakowie i ile
  • Co firma będzie robić w krakowskim centrum

Ze zwolnień podatkowych w specjalnych strefach ekonomicznych korzystają głównie firmy produkcyjne, ale od lat także rosnący sektor usług biznesowych, w tym z branży IT. Do krakowskiej strefy wszedł właśnie producent gier wideo. Hiszpańska spółka Botticino, część Globant Group, zainwestuje 24 mln USD i zatrudni w pięć lat 166 osób. Spółka otwiera w Krakowie Centrum Rozwoju Talentów Gamingowych. Będzie się ono zajmować przede wszystkim projektowaniem gier wideo i współpracować z klientami z różnych sektorów, zwłaszcza z przemysłu gier. Będzie ich wspierać w konceptualizacji, projektowaniu, rozwoju i wdrażaniu produktów.

– Podejmując decyzję o inwestycji w Polsce, grupa Globant kierowała się jasno sformułowanym celem, którym było funkcjonowanie w mieście, gdzie bez trudu będzie można znaleźć najlepszych twórców gier. Ponadto szukaliśmy miejsca będącego siedzibą firm o światowej renomie, z którymi nasza spółka mogłaby wejść w relacje biznesowe. Wybór był oczywisty – Kraków – mówi cytowany w komunikacie Krakowskiego Parku Technologicznego przedstawiciel Globant w Polsce.

Kraków jest największym pod względem liczby zatrudnionych ośrodkiem sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Na koniec I kw. 2022 r. pracowało w nim 92,7 tys. osób (w drugiej Warszawie 82,6 tys.). Działa tam 261 centrów (dane na koniec I kw. 2022 r.), więcej jest tylko w Warszawie (330), wynika z raportu branżowego związku ABSL.

– Decyzja o wsparciu dla Botticino to jednocześnie inwestycja, dzięki której planowane w tym roku nakłady inwestycyjne w Małopolsce przekraczają miliard złotych. Ten rok, mimo wielkich obaw związanych z ogólną sytuacją gospodarczą i wojną w Ukrainie, przyniósł 32 nowe inwestycje w regionie, a przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 314 nowych miejsc pracy – mówi Tadeusz Zaremba, prezes KPT.

Decyzja o wsparciu Botticino jest 32. wydaną w tym roku przez Krakowski Park Technologiczny, którego prezesem jest Tadeusz Zaremba. 20 przedsiębiorców to małe i średnie firmy, a 25 to polskie inwestycje.

Polska spółka Botticino została założona w marcu tego roku, a jej udziałowcami są Blackstones Holdings i Globant España. Globant to spółka IT założona w 2003 r. w Argentynie. W 2014 r. weszła na NYSE, a w ubiegłym roku jej przychody urosły o prawie 60 proc. i po raz pierwszy przekroczyły 1 mld USD. Liczba pracowników zwiększyła się o 45 proc. do 23,5 tys., a spółka ma ponad 1,1 tys. klientów wśród największych globalnych firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane