Produkcja przemysłu szybko poszła w górę

Marek Matusiak
21-06-2000, 00:00

Produkcja przemysłu szybko poszła w górę

PRZEMYSŁ W GÓRĘ, BUDOWNICTWO W DÓŁ: O ile w okresie I-V 2000 produkcja przemysłu była o 9,8 proc. wyższa niż przed rokiem, o tyle w budownictwie — o 0,7 proc. niższa.

Ze wstępnych danych GUS — nie powinny one jednak ulec większym zmianom — wynika, iż w maju produkcja sprzedana przemysłu była o 7,9 proc. wyższa niż w kwietniu i aż o 12,3 proc. wyższa w stosunku do poziomu uzyskanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Informacje te dotyczą przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników.

W STOSUNKU do maja ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 23 (spośród 29) działach przemysłu. Największy — w produkcji koksu i przetworów ropy naftowej, gdzie wyniósł 33,4 proc., sprzętu audio-wideo (30,0 proc.), maszyn i aparatury elektrycznej (27,9 proc.), pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (26,6 proc.), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (25,2 proc.) oraz wyrobów z drewna (22,5 proc.). Natomiast spadek produkcji sprzedanej wystąpił między innymi w produkcji tzw. pozostałego sprzętu transportowego — o 34,0 proc., wyrobów tytoniowych — o 29,9 proc., odzieży i wyrobów futrzarskich — o 4,3 proc., maszyn biurowych i komputerów — o 4,1 proc. oraz w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego — o 2,5 proc.

W EFEKCIE tych tendencji wzrostowych po pierwszych pięciu miesiącach roku produkcja sprzedana przemysłu była o 9,8 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 1999 roku.

GDYBY równie pomyślne były wyniki budownictwa, sytuację polskiej gospodarki oceniać można by było nader optymistycznie. Niestety, produkcja budowlano-montażowa, obejmująca roboty inwestycyjno-modernizacyjne i remontowo-konserwacyjne, była w maju wprawdzie o 16,6 proc. wyższa niż w kwietniu, ale o 0,7 proc. niższa niż w maju ubiegłego roku.

WZROST PRODUKCJI — w stosunku do kwietnia — wystąpił we wszystkich grupach przedsiębiorstw. Natomiast o spadku zrealizowanych robót, w porównaniu z majem 1999 r., zdecydował niższy ich poziom w jednostkach zakładających instalacje budowlane (o 19,2 proc.). W pozostałych grupach przedsiębiorstw produkcja była wyższa niż przed rokiem, przy czym w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest przygotowywanie terenu pod budowę — o 26,1 proc. Może więc z budownictwem nie jest tak źle, jak to wygląda na pierwszy rzut oka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Produkcja przemysłu szybko poszła w górę