Produkcja przestała bankrutować

W październiku trend spadku liczby bankructw utrzymał się dzięki gwałtownemu spadkowi liczby upadłości firm produkcyjnych.

W październiku zbankrutowało zaledwie 55 firm — to nieco więcej niż miesiąc wcześniej, ale aż o 30 proc. mniej niż rok temu o tej porze — podaje Euler Hermes, na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Łączny ostatni znany obrót firm, które znalazły się w październiku na opublikowanej liście upadłości, wyniósł ok. 550 mln zł. Zatrudniały one ok. 2,5 tys. osób. Ubezpieczyciel analizuje, że obroty bankrutów w ostatnich latach nie zmniejszały się specjalnie, zatem przyczyną upadłości tych firm była w miarę gwałtowna utrata płynności finansowej. Przy tym w minionym miesiącu do niewielkiej liczby upadłości przyczyniły się głownie bankructwa przedsiębiorstw produkcyjnych.

W październiku było ich trzy razy mniej niż w wielu miesiącach tego roku — tylko siedem.

 — To namacalny efekt pewnej poprawy gospodarczej na naszych głównych rynkach eksportowych w Europie Zachodniej — już od pewnego czasu rosły w związku z tym zamówienia, bieżąca sprzedaż, a zmniejszały się zapasy — tłumaczy to zjawisko Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka. Jednocześnie, jego zdaniem, nie należy się spodziewać, że tak szybka redukcja liczby upadłości, z jaką mieliśmy do czynienia we wrześniu i październiku w stosunku do ubiegłego roku, utrzyma się w dłuższym okresie.

— Z kilku powodów — przede wszystkim cykle koniunkturalne uległy znacznemu skróceniu, a poza tym otoczenie międzynarodowe jest mniej stabilne. Poprawiła się sytuacja w Europie Zachodniej, ale pamiętajmy o pogorszeniu koniunktury w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce — mówi Tomasz Starus.

Jego zdaniem, zagrożenia, obok wielkich nadziei, rodzi też fala inwestycji infrastrukturalnych na naszym rynku, przy wsparciu pieniędzy z Unii. Mamy już nie najlepsze doświadczenia z tym związane, a teraz też widać już pojawiające się przypadki bankructw firm wyspecjalizowanych w budowie infrastruktury, m.in. drogowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Produkcja przestała bankrutować