Produkcja w XII +12,7%, dynamika cen producentów słabnie - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 17-01-2005, 15:21

Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu średnio o 12,7% i niezmiennie zawdzięcza to tempo eksportowi, ale też większej niż w listopadzie liczbie dni roboczych, uważają ekonomiści. Dodają, że wzrost cen producentów coraz bardziej słabnie i w grudniu wyniósł średnio 6,3%.

Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu średnio o 12,7% i niezmiennie zawdzięcza to tempo eksportowi, ale też większej niż w listopadzie liczbie dni roboczych, uważają ekonomiści. Dodają, że wzrost cen producentów coraz bardziej słabnie i w grudniu wyniósł średnio 6,3%.

Prognozy ekonomistów ankietowanych przez agencję ISB co do wzrostu produkcji przemysłowej w grudniu wahają się między 15,5%. Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 11,3% r/r wobec oczekiwanych 10,4%.

„W grudniu były dwa dni robocze więcej i to głównie z tego powodu prognozujemy, że produkcja wzrosła o 13,9%. Cały czas produkcję ciągnie eksport, ale sądzimy, że zacznie mieć on coraz mniejszy wpływ w drugim kwartale” – powiedział Arkadiusz Garbarczyk, analityk z BRE Banku.„Eliminując te wahania sezonowe, w dalszym ciągu oczekujemy utrzymania się wzrostowej tendencji w produkcji. Podobnie jak w poprzednich miesiącach w dalszym ciągu jednym z głównym czynników ożywienia jest eksport i uważamy, że dotychczasowe umocnienie złotego jeszcze nie powinno negatywnie wpływać na gospodarkę i eksport” – uważa Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.Ekonomiści sądzą też, że coraz większą rolę we wzroście produkcji zacznie odgrywać popyt krajowy i inwestycje, jednak dopiero w drugiej połowie roku inwestycje mogą przejąć od eksportu jego rolę.„Można oczekiwać, że stopniowo będzie przyspieszał popyt krajowy ze względu na odradzające się inwestycje” – powiedział Maliszewski.„Na pewno kontrybucja inwestycji będzie systematycznie rosła, ale bardziej wyraźny efekt będzie widoczny w drugiej połowie roku, ponieważ wtedy skumulują się środki z funduszy unijnych i częściowo zostanie wyeliminowane ryzyko polityczne, a wtedy przedsiębiorstwa mogą być bardziej skłonne do podejmowania inwestycji” – dodał.

Ekonomiści zaznaczają jednak, że w pierwszym kwartale 2005 roku może czekać nas nieco wolniejsze tempo wzrostu produkcji – poniżej 10% – z powodu dość silnego efektu bazy z 2004 roku, ale nie można tego interpretować jako spowolnienie czy odwrócenia wcześniejszych tendencji wzrostowych.Ekonomiści uważają też, że nadal słabnie dynamika wzrostu cen producentów, a przyczyną jest nadal mocy złoty i taniejąca ropa, jak również efekt bazy.Prognozy ekonomistów ankietowanych przez ISB co do wzrostu cen producentów w grudniu wahają się między 6,5% r/r. W listopadzie ceny produkcji sprzedanej wzrosły w ujęciu rocznym o 6,7% wobec oczekiwanych 7,1%.„Dynamika cen produkcji spada, a przyczyną jest spadek cen paliw na świecie, jak również aprecjacja złotego” – powiedział Jacek Kotłowski, analityk z BRE Banku.„Ten wskaźnik nadal może spadać, bo w zeszłym roku o tej porze ceny paliw były sporo wyższe i zadziała tu efekt bazy, a my oczekujemy, że ceny paliw utrzymają się w na obecnych poziomach, podobnie jak złoty” – dodał.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W kolejnych miesiącach ceny będą rosły w coraz wolniejszym tempie i na koniec roku dynamika może wynieść ok. 2,5%, uważają niektórzy ekonomiści.„Oczekujemy kontynuacji spadku cen produkcji i na koniec 2005 roku dynamika będzie wynosiła ok. 2,5% r/r. Sądzimy, że te efekty związane ze wzrostem cen paliw wypadną już z indeksu” – powiedział Marcin Mrowiec, ekonomista z Banku BPH.„Oczekujemy też stabilnego złotego w całym roku i, co więcej, nie oczekujemy już bardzo istotnego wzrostu cen ropy naftowej na świecie i cen podstawowych surowców takich jak np. metale” – dodał.Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o produkcji przemysłowej oraz o cenach produkcji sprzedanej w czwartek, 20 stycznia, o godzinie 16:00.TABELA:

Instytucja

Dynamika produkcji w XII r/r (%)

Dynamika PPI w XII r/r (%)

BZ WBK

10,2

6,3

Pekao SA

13,7

6,2

BGŻ

9

6,3

TMS

14,4

6

PKO BP

11

6,1

Citibank Handlowy

15,5

6,4

BNP Paribas

15

6

Millennium

13,7

6,3

BRE Bank

13,9

6,3

BPH

12,6

6,4

Raiffeisen

13,5

6,3

ING BSK

10,4

6,5

Średnia

12,7

6,3

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane