Prof. Łon: należy już teraz obniżyć stopy procentowe NBP

opublikowano: 09-03-2020, 11:44

Prof. Eryk Łon to już drugi członek Rady Polityki Pieniężnej, który w ostatnim czasie opowiedział się za obniżeniem stóp NBP w związku z ryzykiem spowolnienia powodowanym przez epidemię koronawirusa, informuje Reuters.

- Warto działać wyprzedzająco, czyli wówczas gdy już pojawiają się zagrożenia mogące skutkować spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego a nie dopiero wówczas gdy spowolnienie to wystąpi. Dlatego uważam, że należy obniżyć stopy procentowe NBP już teraz – napisał prof. Łon w artykule opublikowanym na stronie internetowej RadioMaryja.pl. 

Eryk Łon
Marek Wiśniewski

Przypomniał o opóźnieniu efektów decyzji podjętych w ramach polityki monetarnej.

Reuters zwraca uwagę, że rynek kontraktów na stopę procentową uwzględnia w cenach możliwość więcej niż dwóch cięć w okresie następnego roku.

Agencja przypomina, że według doniesień PAP w sobotę inny członek RPP, Jerzy Żyżyński, opowiedział się za cięciem głównej stopy o 50 pkt. bazowych w maju. Uzależniał taką decyzję od zmiany dynamiki ekspansji gospodarczej.

- Jeśli tempo wzrostu gospodarczego spadnie wyraźnie poniżej 3 proc. i zmniejszy się inflacja, będzie to mocny argument za obniżeniem stóp – miał powiedzieć Żyżyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane