Profesjonalisto! Ruszaj na Bliski Wschód

PAP
opublikowano: 26-08-2014, 07:41

W krajach Bliskiego Wschodu poszukiwani są wysokiej klasy specjaliści, w tym także z Polski. Inżynierów, architektów, lekarzy przyciągają wysokie zarobki i bogate pakiety socjalne.

Bożena Czaja z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Abu Zabi podkreśliła, że państwa Zatoki Perskiej są bardzo perspektywicznymi rynkami dla specjalistów z Polski. "Zjednoczone Emiraty Arabskie są państwem niezwykle nowoczesnym, ze świetną infrastrukturą, luksusowymi hotelami, klinikami oraz słynącym z ogromnej podaży dóbr luksusowych" - mówiła PAP Czaja.

Ambasada RP w Abu Zabi podkreśliła, że Dubaj jest miastem bezpiecznym, powszechne są autostrady, dostępne są produkty z całego świata, nierzadko najbardziej luksusowe, co przyciąga Polaków.

Wskazała na najdynamiczniej rozwijający się sektor budowlany, w którym po kryzysie lat 2009/2010 ponownie zatrudnienie znajdują inżynierowie i architekci. Ambasada w Abu Zabi przewiduje, że szczyt boomu w tej branży przypadnie na około rok lub dwa lata przed EXPO 2020 i MŚ 2022 w Dubaju.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdowały się w 2011 r. na drugim miejscu wśród krajów azjatyckich z najliczniejszą grupą emigrantów z Polski. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich znalazło zatrudnienie 23 procent wszystkich Polaków wybierających emigrację o charakterze zarobkowym w rejonie Azji.

Ambasada podkreśliła, że w Dubaju i Abu Zabi swoje przedstawicielstwa ma wiele zagranicznych firm i banków. "Dysponują one pakietami socjalnymi, w skład których wchodzi opłata za mieszkanie, szkołę dla dzieci, ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny, raz w roku bilet do kraju zamieszkania. Niektóre z firm oferują dofinansowanie na samochód lub dojazd do pracy, telefon komórkowy. Na pracodawcy spoczywa również obowiązek wystąpienia o wydanie pozwolenia na pracę, tzw. labour card" - poinformowała ambasada.

Najwięcej Polaków, około 2 tys. osób, mieszka w Dubaju. Według ambasady RP w Abu Zabi pracują głównie w budownictwie, biznesie i medycynie. Średnia pensja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynosi, według ambasady, około 17 tys. dirhamów, czyli około 3,5 tys. euro. Na największe zarobki mogą liczyć pracownicy administracji rządowej (ponad 9 tys. euro miesięcznie), menadżerowie (ponad 7 tys. euro), specjaliści z branży nieruchomości, prawa, telekomunikacji i sektora naftowego.

Polka, Kinga Okońska, która w internecie redaguje blog o życiu w Dubaju uważa, że rynek pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie jest już tak otwarty jak kiedyś; duża konkurencja sprawia, że poszukiwanie pracy wymaga czasu, znajomości lokalnych zwyczajów i stylu pracy. Jednocześnie zauważa, że korzyścią wynikającą z dużej rotacji na stanowiskach jest możliwość szybkiego awansu dla tych, którzy pozostają na miejscu.

Według niej do zalet pracy w Dubaju należy brak podatku dochodowego i wysokie zarobki. Dodała, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mówi się o wielu ograniczeniach dotyczących stylu życia, jednak w życiu wygląda to inaczej. "Trzeba się trochę zakryć w miejscach publicznych, ale krótka sukienka w klubie to żaden problem" - powiedziała PAP. Dodała, że także kupno alkoholu po 21. roku życia nie jest problemem.

Piotr Śmietana, pilot Qatar Airways, od 10 lat mieszkujący w Katarze podkreślił, że społeczeństwo, choć gościnne, jest konserwatywne, a barierą dla wielu przyjezdnych w krajach arabskich mogą być różnice kulturowe.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało PAP, że w 2013 roku agencje pośrednictwa pracy kierowały Polaków przede wszystkim do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (400 osób), dalsze miejsce pod względem liczby wyjeżdżających do pracy zajęła Turcja, Izrael i Arabia Saudyjska.

Anna Cześcik, specjalista ds. PR Grupy Pracuj.pl powiedziała, że od stycznia 2013 roku do lipca 2014 r. najwięcej ofert pracy w ich portalu pochodziło ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru i Arabii Saudyjskiej, dotyczyły pracy dla personelu lotniczego, informatyków, franczyzobiorców, managerów ds. eksportu i sprzedaży.

Zdaniem Michała Schneidera, konsultanta Antal International, firmy na Bliskim Wschodzie, a szczególnie te z Zatoki Perskiej coraz częściej poszukują inżynierów z Polski. Jest to uwarunkowane wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem kandydatów do pracy, a także bardzo konkurencyjnymi oczekiwaniami finansowymi na tle specjalistów z Europy Zachodniej.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane