Profit stworzy Grosz Polski
SIECIOWE KORZYŚCI: Marek Petri i Mariusz Borawski, właściciele szczecińskigo Profitu, podkreślają, że dzięki wejściu do grupy kupcy wynegocjują lepsze warunki dostaw i terminy płatności. fot. ARC
Krajowi sklepikarze, rywalizując z sieciami supermarketów, zaczynają się łączyć w grupy handlowe. Ostatnio z taką inicjatywą wystąpiła szczecińska firma BHU Profit. Handlowcy liczą na łatwiejsze uzyskiwanie kredytów inwestycyjnych, upusty w zakupie towarów i wydłużenie terminów płatności.
Szczecińska firma BHU Profit, współpracująca z dostawcami i producentami żywności, zamierza pomóc drobnym sklepikarzom w łączeniu sił. Spółka przeprowadziła badania wśród szczecińskich kupców, które wykazały, że 83 proc. z nich chciałoby przystąpić do niezależnej polskiej sieci handlowej.
— Zamierzamy stworzyć sieć sklepów Grosz Polski. Możliwe, że już w grudniu ruszy firma Polska Grupa Handlowa, która zajmie się konsolidacją krajowych handlowców — podkreśla Marek Petri, właściciel BHU Profit.
Rynek pokaże
Początkowo PGH ma zrzeszać 15-20 sklepikarzy. Jeżeli pomysł się sprawdzi, po trzech miesiącach sieć ma się rozszerzyć.
Mariusz Borawski, współwłaściciel BHU Profit, dodaje, że na razie konsolidacja nie będzie wiązać się z dużymi inwestycjami. Zapewni kupcom możliwość nabywania towarów po niższych cenach, a dostawcom stały rynek zbytu.
Szansa na sprzedaż
Głównym dostawcą dla sieci Grosz Polski może zostać firma Mc Lane, jedna z największych w Polsce hurtowni spożywczych. Artur Wojdyła, dyrektor szczecińskiego oddziału brytyjskiej firmy, zapewnia, że kierowana przez niego hurtownia zapewni krajowym handlowcom pełen asortyment towarów po znacznie niższych cenach.
— Jeśli sieć będzie się rozwijać, chętnie zainwestujemy w nią własne środki — mówi Artur Wojdyła.
Sklepy Grosz Polski będą też przekazywać około 2 proc. swoich obrotów na inwestycje we wspólne logo, system informatyczny i w produkty pod własnym znakiem.
Kupiecka inicjatywa
Sieć Grosz Polski jest kolejną próbą przeciwstawienia się polskich handlowców wielkim zachodnim sieciom. W listopadzie ruszy sieć Mój Sklep, która skupi kupców z regionu wielkopolskiego. Inicjatywa wyszła ze strony lokalnych samorządów. Kupcy olsztyńscy przeniosą się niebawem z blaszanych kiosków do Centrum Handlowego. Ich partnerem jest miejscowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Współpraca.