Prognozy Intela wywołały spadki na rynkach akcji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-03-2001, 00:00

Prognozy Intela wywołały spadki na rynkach akcji

Chociaż początkowo wydawało się, że słabe prognozy Yahoo nie będą miały większego wpływu na koniunkturę na rynku Nasdaq, jednak ostatecznie to właśnie przecena walorów tej spółki internetowej podczas czwartkowych notowań doprowadziła do spadku indeksu Nasdaq Composite. Obniżył on swoją wartość o blisko 2,5 proc.

Prawdopodobnie korekta miałaby bardzo ograniczony zasięg, gdyby nie informacje jakie napłynęły na rynek ze strony największego światowego producenta mikroprocesorów, Intela. Poinformował on, podobnie zresztą jak Yahoo, że jego przychody będą w pierwszym kwartale znacznie niższe od początkowych prognoz. Doniesienia te z miejsca wywołały niemal panikę na rynkach akcji. Pierwsza zareagowała na nie giełda w Tokio, gdzie indeks Nikkei stracił 0,18 proc.

Zgodnie z prognozami analityków, także sesje w Europie rozpoczęły się od spadków, po trzeciej z rzędu obniżce prognoz przez Intela. Traciły przede wszystkim spółki high-tech, a spośród ich grona czołowi producenci mikroprocesorów jak STMicroelectronics, Infineon czy też ARM Holdings. Inwestorzy przesiedli się na, ich zdaniem, znacznie bezpieczniejsze papiery spółek tak zwanej starej gospodarki. Ich szcze- gólną sympatią w piątek cieszyły się walory producenta leków GlaxoSmithKline i koncernu paliwowego Royal Dutch. Rynek nie pozwalał sobie jednak na większe ruchy cenowe, ocze- kując na dane dotyczące liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych.

Ostrożność inwestorów okazała się uzasadniona, gdyż wyższy od prognozowanej wzrost liczby nowych miejsc pracy w USA znacząco zmniejszył presję na kolejną obniżkę stóp procentowych przez Fed. Informacja ta została negatywnie odebrana przez rynek. Końca bessy w USA nie widać. Zapowiedzi redukcji zatrudnienia w Intelu i Cisco, niedawnych oaz spokoju, dobiły rynek. Indeks zaawansowanych technologii stracił to wszystko, co wcześniej zdołał zyskać. Widmo 2 tys. punktów zajrzało w oczy wskaźnika Nasdaq. Ubiegły tydzień skończył on na poziomie 2053,55 punktów, i —5,31 proc. Dow Jones zamknął też zamknął się na minusie: — 1,97 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prognozy Intela wywołały spadki na rynkach akcji