Prognozy nadwyżki na rynku platyny

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 24-11-2021, 09:29

Jesienią bieżącego roku notowania platyny próbowały umocnić swoją pozycję powyżej poziomu 1000 USD za uncję. Te próby okazały się jednak krótkotrwałe – w połowie listopada spadki cen platyny przyspieszyły, zaś na początku bieżącego tygodnia cena tego kruszcu na nowo spadła poniżej bariery 1000 USD za uncję.

Presja na niskie ceny platyny wynika z pogarszających się danych fundamentalnych, napływających z tego rynku. Jeszcze w pierwszej połowie roku na rynku platyny powszechne były prognozy tegorocznego deficytu za sprawą ograniczenia podaży platyny za sprawą zamykania niektórych kopalń (m.in. w RPA). Jednak restrukturyzacja w branży trwała krócej niż oczekiwano – i już w ostatnich miesiącach wydobycie platyny zaczęło rosnąć. Do tego dołożyły się problemy hut oraz spadek produkcji samochodów, które obniżyły popyt na platynę w ostatnim czasie.

Notowania platyny - dane dzienne
Notowania platyny - dane dzienne

W rezultacie, World Platinum Investment Council (WPIC) dzisiaj podała, że na rynku platyny pojawi się jednak nadwyżka, i to spora – ma ona wynieść 769 tysięcy uncji w 2021 roku (najwięcej od czasu rozpoczęcia prowadzenia tych statystyk, czyli od 2013 r.), i dodatkowo 637 tysięcy uncji w 2022 roku.

Niemniej, WPIC zaznacza, że czynniki, które obecnie najmocniej uderzają w ceny platyny, są przejściowe. Zarówno niedobór półprzewodników, który uderzył w branżę motoryzacyjną, jak i przestoje w hutach, powinny stopniowo ustępować, tworząc pole do zwiększania popytu na platynę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane