Prognozy nie zawsze się spełniają

Cezary Koprowicz
opublikowano: 12-02-2001, 00:00

Prognozy nie zawsze się spełniają

Prognozy nie zawsze muszą się sprawdzać. Przekonują się o tym nasi ekonomiści. O problemach związanych z uchwaleniem zrównoważonego budżetu nie wypada chyba już wspominać, RPP tradycyjnie już nie może trafić w cel inflacyjny, a niezależni analitycy też wielokrotnie mylą się w szacunkach.

W tym roku weryfikacja prognoz makroekonomicznych następuje wyjątkowo szybko. Grudniowe szacunki już nadają się do kosza. W połowie stycznia było oczywiste, że zakładany wzrost gospodarczy jest grubo przesadzony. MF po ogłoszeniu wskaźników wzrostu gospodarczego za ostatnie kwartały 2000 roku postanowiło więc skorygować budżet na 2001 rok. Świat finansów odetchnął z ulgą.

A teraz swoje prognozy weryfikuje też większość analityków. Jeszcze w grudniu spodziewano się wzrostu PKB na poziomie 4,5 do 5 proc. Teraz wiadomo, że będzie dobrze, jeśli uda się powtórzyć wynik z ubiegłego roku, czyli 4,1 proc. Są i tacy, którzy przewidują wzrost gospodarczy poniżej poziomu 4 proc.

Mało kto już pamięta, że podobnie było w roku 2000. Z prognoz ogłoszonych pod koniec 1999 r. nie spełniły się prawie żadne. Przed dwoma laty szacowano, że inflacja na koniec 2000 roku spadnie do 6,4 proc., wzrost gospodarczy wyniesie 5,5 proc., a bezrobocie — 12,3 proc. Tymczasem inflacja wyniosła 8,5 proc., a wzrost PKB — 4,1 proc. Wzrost bezrobocia do 15 proc. przewidział tylko Nicom Consulting, którego prezesem jest Henryka Bochniarz. Nikt jednak się z tego nie cieszy, bo powiększająca się armia ludzi bez pracy to ogromny problem dla polskiej gospodarki.

Każdy może pomylić się w prognozach, sztuką jest jednak przyznać się do błędu. Minister finansów zdobył się na to i w autopoprawce zdążył zmienić główne wskaźniki makroekonomiczne w budżecie. W przeciwnym razie pod koniec roku mielibyśmy ogromne problemy z jego wykonaniem. Teraz czekamy na konkretne działania w sprawie bezrobocia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prognozy nie zawsze się spełniają