Prognozy spadku popytu i podaży na rynku ropy naftowej

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 17-03-2022, 11:25

Nastroje na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach uspokoiły się po wyjątkowo burzliwym początku marca. Niemniej, nadal mamy do czynienia z ogromną dozą niepewności dotyczącej zarówno popytu na ten surowiec w bieżącym roku, jak i jego produkcji w najbliższych miesiącach. Jedno wydaje się pewne: zarówno popyt, jak i podaż spadną. Pojawia się jednak sporo rozbieżności dotyczących proporcji tych zniżek.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) podała wczoraj w swoim raporcie, że oczekuje znacznie większego spadku podaży ropy naftowej w porównaniu z popytem. Instytucja ta podała, że począwszy od kwietnia, spadek podaży ropy naftowej może wynieść aż 3 mln baryłek dziennie. Ma on być konsekwencją ograniczeń w eksporcie ropy naftowej z Rosji, jako konsekwencji jej inwazji na Ukrainę.

Już od wielu dni widzimy niechęć traderów do kupowania rosyjskiej ropy, co wynika nie tylko z bezpośrednich sankcji, narzuconych na Rosję przez USA, ale także pośrednio z utrudnień dotyczących płatności czy też obaw o kolejne sankcje. W rezultacie, mniej ropy trafia na globalny rynek.

Popyt na ropę ze strony konsumentów bez wątpienia spadnie ze względu na wysokie ceny paliw. Szacowana przez IEA wielkość tej zniżki to około milion baryłek dziennie. I spadek ten zaczyna być już powoli widoczny, chociażby po danych dotyczących zapasów ropy naftowej. Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu wzrosły o 4,3 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zniżki o około milion baryłek.

W rezultacie, na rynku ropy naftowej mamy obecnie do czynienia z kontynuacją niepewności i pojawianiem się prognoz o dużym marginesie błędu. Oszacowanie sytuacji jest o tyle trudniejsze, że w znacznym stopniu jest ona uzależniona od rozwoju konfliktu zbrojnego w Ukrainie. A tu trudno o jednoznaczne scenariusze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane