Program dobrowolnych odejść pracowników w Ruchu, jeśli będzie, to II/III kw.

25-04-2007, 15:58

Ruch, który wcześniej planował przeprowadzić program dobrowolnych odejść (PDO) pracowników w II kwartale 2007 roku obecnie ocenia, że o ile zostanie on przyjęty, to może być zrealizowany na  przełomie II i III kwartału - poinformował prezes spółki Adam Pawłowicz.

Dodał, że niezależnie od tego programu w tym roku zatrudnienie spadnie poniżej 5.300 osób, w wyniku naturalnych odejść pracowników, w tym na emeryturę.

Obecnie zatrudnienie w Ruchu sięga 5.500 osób.

"Wstępne założenia programu dobrowolnych odejść zostały przedstawione związkom zawodowym. Były też konsultowane z dyrektorami oddziałów. W tej chwili trwają prace nad przygotowaniem ostatecznych założeń" - powiedział prezes w wywiadzie.

"W przyszłym miesiącu prawdopodobnie przedstawimy ostateczną wersję PDO do konsultacji społecznych" - dodał.

Prezes zaznaczył, że trwają równocześnie analizy nad celowością tego programu.

"Z jednej strony spółka nie jest zinformatyzowana w takim stopniu, aby automatyzować już pewne procesy i to powoduje daleko idące ograniczenia, jeśli chodzi o możliwość redukcji zatrudnienia" - powiedział.

"Poza tym, w niektórych regionach kraju zaczyna brakować rąk do pracy. Z tych powodów podchodzimy do kwestii programu dobrowolnych odejść z dużą ostrożnością" - dodał.

Według niego, o ile program ten zostanie przyjęty, to zostanie przeprowadzony w tym roku na przełomie II i III kwartału.

"W spółce program spotyka się z dużym zainteresowaniem pracowników, ale stanowiska związków są zróżnicowane - od bardzo krytycznego do lekko pozytywnego, ale zaznaczam, że nie prezentowaliśmy jeszcze szczegółowych zasad PDO" - powiedział prezes.

Według niego szczegóły programu powinny być znane w maju.

Pawłowicz zaznaczył, że ewentualna realizacja programu dobrowolnych odejść nie przeszkodzi spółce w realizacji prognozy na 2007 rok.

Zatrudnienie w Ruchu sięga obecnie 5.500 osób wobec 5.550 w połowie lutego.

"Zatrudnienie systematyczne spada, w tym w wyniku odejść na emeryturę. Są już podpisane wnioski ze 160 osobami, które przejdą do końca roku na emeryturę lub wcześniejszą emeryturę" - powiedział Pawłowicz.

"Jest duże prawdopodobieństwo, że w tym roku niezależnie od programu dobrowolnych odejść zejdziemy poniżej 5.300 osób. Realizacja PDO skutkowałaby oczywiście znacznie szybszym spadkiem poziomu zatrudnienia" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Program dobrowolnych odejść pracowników w Ruchu, jeśli będzie, to II/III kw.