Program modernizacji dworców PKP - również po 2011 r.

PAP
opublikowano: 18-02-2010, 13:02

modernizacji dworców kolejowych będzie kontynuowany. PKP przygotowuje plany poprawy stanu dworców na lata 2011-15 - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt.

Engelhardt odpowiadał na pytania Macieja Orzechowskiego i Rafała Grupińskiego (PO) o modernizację dworców kolejowych PKP.

W 2010 r. PKP chce wydać na ten cel 250 mln zł. Wyremontowanych ma być 35 dworców, z czego trzy duże (Kraków, Wrocław, Gdynia) ze środków unijnego programu Infrastruktura i Środowisko - podał wiceminister.

Część środków na modernizację dworców w 2010 r. - 102,9 mln zł - pochodzi z budżetu państwa. Dworce te leżą na liniach modernizowanych obecnie przez Polskie Linie Kolejowe - dodał.

W kolejnych latach PKP chce modernizować ok. 30 dworców rocznie. Zarys planów na kolejne lata zakłada, że na remont dworców trafi 1 mld zł, z tego 470 mln zł w latach 2011-12, a ponad 500 mln zł w latach 2013-15 - podał Engelhardt. Jeszcze w tym roku powstanie osobna spółka kolejowa, która przejmie zarząd nad wszystkimi 1014 dworcami, które obecnie eksploatuje PKP.

"Ten program nie może skończyć się po kilku latach, musi trwać przez kolejne 15-20 lat, taki jest stan dworców. Przez ostatnie 20 lat w nie nie inwestowaliśmy" - podkreślił.

Wiceminister powiedział, że ma zostać wprowadzona opłata dworcowa. Tłumaczył, że nie będzie przeznaczona na inwestycje, a na bieżącą eksploatację dworców - ich części wspólnych, nie wynajętych komercyjnie.

Oprócz używanych przez PKP dworców, w kraju jest 1,2 tys. obiektów wyłączonych z eksploatacji. 100 dworców zostało już przekazanych samorządom i ten proces będzie kontynuowany. Część jest sprzedawana na zasadach komercyjnych. Nie ma takiego zainteresowania dla obiektów zabytkowych - pod nadzorem konserwatora. Dla inwestora wiąże się to bowiem z dodatkowymi nakładami.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane