Programmatic urośnie dzięki danym

opublikowano: 28-02-2018, 22:00

Aby marketerzy mogli w pełni korzystać z potencjału reklamy programatycznej, potrzebne są im wysokiej jakości informacje cyfrowe.

Rynek tzw. programmatic buying (reklamy programatycznej) rośnie w siłę. W 2016 r. na zakup powierzchni banerowej w tym modelu wydano w Polsce ponad 46 mln USD. W tym roku wydatki mają sięgnąć już ponad 193 mln USD. Oznacza to wzrost o ponad 319 proc. — wynika z najnowszego raportu Cloud Technologies. Jeśli marketerzy chcą skutecznie realizować swoje kampanie, potrzebują wysokiej jakości danych. — Wykorzystując platformy DMP [oprogramowanie wykorzystywane m.in. do zarządzania danymi w celu optymalizacji kampanii reklamowych — przyp. red.], które stosują uczenie maszynowe i analizują aktywność internautów w czasie rzeczywistym, marketerzy mogą zwiększyć liczbę konwersji [liczba kliknięć w reklamę — przyp. red.] w prowadzonych kampaniach nawet o kilkadziesiąt procent. Bez jakościowych danych targetowanie przypomina jednak poszukiwanie zgubionego samochodu na parkingu w galerii handlowej — błądzi się wśród innych pojazdów, zanim trafi się na ten właściwy — komentujePiotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies. Zauważają to już sami marketerzy, którzy w 2016 r. dokonali zakupu cyfrowych informacji o internautach za kwotę 2,2 mln USD. W 2018 r. wydatki te mają osiągnąć poziom już 30,4 mln USD. Rosnące znaczenie analityki danych i coraz wyższa świadomość, jeśli chodzi o ich monetyzację, skłaniają firmy do wprowadzania modernizacji.

— Obecnie przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na traktowanie danych po macoszemu, ponieważ od ich umiejętnego wykorzystania zależy skuteczność prowadzonych działań. Jakościowe dane, tzw. 1st party, gromadzone i aktualizowane przez firmy, uzupełnionedanymi „2nd party”, pochodzącymi od ich partnerów, w połączeniu z potężnymi zasobami danych „3rd party” [uzyskiwane od podmiotów zewnętrznych — przyp. red.], pozwalają na realizację kampanii cyfrowych o wysokich współczynnikach konwersji — mówi Piotr Prajsnar.

Jak zauważa, wykorzystanie informacji z sieci nie kończy się na działaniach marketingowych. Coraz więcej firm dąży do zmiany modelu działania na tzw. Data-Driven Business, czyli biznes napędzany danymi — aby błyskawicznie wychwytywać rynkowe możliwości i optymalizować działania na podstawie wniosków płynących z analizy cyfrowych informacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Programmatic urośnie dzięki danym