Projekt zmian w prawie o lekach

Katarzyna Kozińska
17-04-2003, 00:00

Aptekarze i krajowi producenci leków złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Zdaniem jego twórców, nowela ma zapobiec monopolizacji rynku aptecznego oraz wyparciu krajowych producentów z polskiego rynku leków.

Pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy podpisało się już ponad 20 tys. osób. Andrzej Wróbel, przewodniczący komitetu inicjatywy ustawodawczej ds. zmiany ustawy Prawo farmaceutyczne, twierdzi, że obecne prawo nie wyklucza możliwości powstawania sieci aptecznych, co z kolei może doprowadzić do monopolizacji polskiego rynku leków przez duże zagraniczne koncerny farmaceutyczne.

— Najważniejsze zmiany, które proponujemy, dotyczą przeciwdziałania powstawaniu sieci aptek oraz łączenia detalu i hurtu. Naszym zdaniem, na jedną aptekę powinno przypadać około 5 tys. mieszkańców, a w wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki powinny współuczestniczyć lokalne samorządy — mówi Andrzej Wróbel, przewodniczący komitetu i aptekarz.

W obecnym brzmieniu ustawy właściciel apteki lub grupy aptek nie może przekroczyć 10 proc. udziału w rynku aptecznym w każdym województwie.

— W ten sposób można utworzyć ogromną ogólnopolską sieć. A nam chodzi o to, żeby apteki działały w rozdrobnieniu — dodaje Andrzej Wróbel.

Obecnie polski przemysł farmaceutyczny jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi w kraju — jedną z niewielu, która nie generuje strat i nie zmniejsza zatrudnienia. Pracę w tym przemyśle i w branżach z nim związanych znalazło około 40 tys. osób i liczba ta stale się zwiększa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Projekt zmian w prawie o lekach