Projektodawcy zaczęli się zniechęcać

Dorota Kaczyńska
30-05-2005, 00:00

Poprawia się jakość projektów składanych w ramach działania 2.3 SPO RZL. Maleje jednak zainteresowanie tym programem.

Wnioski składane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego — Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL), działanie 2.3 schemat A („Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki”) są coraz lepsze pod względem merytorycznym. Rośnie przy tym liczba projektów zamkniętych, skierowanych do konkretnych przedsiębiorstw. Przybywa także wniosków składanych przez szkoły językowe. Jednocześnie, choć pozostało jeszcze sporo środków do rozdysponowania — coraz mniej projektodawców sięga po pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przeznaczone na szkolenia i doradztwo.

— Jeżeli liczba wniosków składanych w ramach SPO RZL, działania 2.3, schematu A nadal będzie spadać, środki przeznaczone na dofinansowanie szkoleń i studiów podyplomowych dla pracowników polskich przedsiębiorstw nie zostaną w pełni wykorzystane — alarmuje Rafał Kamiński z Zespołu Instrumentów Szkoleniowych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), instytucji wdrażającej działanie 2.3.

Malejące liczby

SPO RZL jeszcze przed uruchomieniem budził wiele emocji. Wszystko wskazywało na to, że przez Polskę przetoczy się lawina projektów szkoleniowych, która wstrząśnie całym rynkiem. Tymczasem nic takiego się nie stało. Okazało się bowiem, że otrzymać dotację wcale nie jest łatwo. Prawda wyszła na jaw już po ogłoszeniu wyników pierwszej tury. Wówczas odpadło ponad 90 proc. wniosków. W drugim terminie wynik nieznacznie się poprawił — pozytywną opinię uzyskało blisko 13 proc. projektów. Ponadto, w drugiej turze do regionalnych instytucji finansujących trafiło najwięcej wniosków (660). W trzecim i czwartym terminie natomiast można było zaobserwować spadek liczby składanych aplikacji. Zmniejszyła się także wartość planowanych przedsięwzięć.

— W pierwszym terminie średnia wartość projektów poprawnych pod względem formalnym wyniosła blisko 6,37 mln zł, w drugim — 2,23 mln zł, natomiast w trzecim — 2,03 mln zł — wylicza Rafał Kamiński.

Różnice te wynikają przede wszystkim z mniejszej liczby wniosków o budżetach zbliżonych lub nawet przekraczających 100 mln zł, których nawet w pierwszym terminie było zaledwie kilka. Na zmniejszanie się średniej wartości projektów wpływa także coraz krótszy okres realizacji planowanych przedsięwzięć.

— Ze względu na czasowe ramy SPO RZL zakładamy, że średnia długość projektów będzie się zmniejszała z każdym kolejnym terminem składania wniosków — twierdzi Rafał Kamiński.

Sporo pieniędzy

Niechęć przedsiębiorców i organizacji do składania kolejnych wniosków w dużej mierze wywołały surowe oceny komisji. Nie jest to jednak jedyna przyczyna spadku zainteresowania programem.

— Zbliża się lato — martwy sezon, w trakcie którego zamiera rynek szkoleniowy, a na ten okres właśnie przypada uruchomienie projektów złożonych do 11 maja 2005 r. Ponadto, ze względu na krótki okres od zakończenia oceny wniosków złożonych w ramach drugiego terminu do ogłoszenia wyników, większość wnioskodawców nie była w stanie przygotować nowych, poprawionych wniosków i złożyć ich do 11 maja. Ponadto wśród przedsiębiorstw panuje przekonanie, że pieniądze nie zostaną wyczerpane w pierwszych terminach i można zaplanować działania w perspektywie długoterminowej — wyjaśnia Rafał Kamiński.

Budżet schematu A działania 2.3 SPO RZL to niecały 1 mld zł. Dotychczas zawarto umowy lub rekomendowano wnioski na łączną kwotę blisko 133,4 mln zł. PARP ma więc jeszcze do rozdysponowania niemal 700 mln zł.

— Jeżeli założymy, że w ramach oceny wniosków złożonych w terminach do 11 marca i do 11 maja 2005 r. rekomendujemy wnioski o łącznej wartości dofinansowania rzędu 300 mln zł, pozostaje jeszcze dostępna dla wnioskodawców niemal połowa budżetu przeznaczonego na ten schemat — szacuje Rafał Kamiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Projektodawcy zaczęli się zniechęcać