Projekty biur pochodzą z Italii

Radosław Górecki
08-11-1999, 00:00

Projekty biur pochodzą z Italii

Nowe biurowce nakręcają koniunkturę specjalistycznym stolarniom

Coraz większa liczba nowych biurowców powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na usługi projektantów biur. Korzystają na tym architekci i specjalistyczne stolarnie wykonujące nietypowe zlecenia. Wzrastają jednak wymagania zleceniodawców, co powoduje, że na rynku pozostaną najlepsi.

Tylko na rynku warszawskim do końca 2000 r. powinno przybyć około 500 tys. mkw. nowych powierzchni biurowych. Z ostatniego raportu Healey & Baker wynika, że 77 europejskich firm w ciągu najbliższych pięciu lat zamierza wejść na rynek warszawski. Inwestorzy coraz chętniej wkraczają też do innych polskich miast. Takie prognozy są bardzo optymistyczne dla pracowni zajmujących się architekturą wnętrz, a także dla stolarni zajmujących się wykonywaniem nietypowych zleceń.

Wyczulone oko biznesu

Zdaniem przedstawicieli stolarni współpracujących z biurami projektowymi, wzrastają wymagania zleceniodawców. Liczy się solidność i terminowość. Wykonawcy muszą się też liczyć z nietypowymi zleceniami. Zdaniem Jacka Wiechetka i Dariusza Świniarskiego, właścicieli stolarni Lux Wood, nie można odmawiać nawet najbardziej nietypowych zleceń. Odmowa wiąże się bowiem z utratą klienta.

— Wykorzystaliśmy lukę na rynku, wykonując najbardziej nietypowe zlecenia. Biznesmeni zlecający zaprojektowanie swoich biur poszukują oryginalnych rozwiązań — twierdzi Dariusza Świniarski.

Podobnie jest też w innych większych miastach Polski.

— Nowe biurowce nakręcają koniunkturę. Można powiedzieć, że przebieramy w zleceniach. Trzeba jednak pamiętać, że teraz liczy się solidność i terminowość. Zleceniodawcy często żądają poprawy detali, na które przeciętny człowiek nie zwróciłby uwagi — twierdzi Kazimierz Bigaj z krakowskiej Pracowni Stolarskiej.

Moda na futurystykę

Jak zauważają przedstawiciele stolarni, w tej chwili panuje moda na futurystykę. Dużo zachodnich i polskich firm urządza swoje biura bardzo nowocześnie i awangardowo.

— Obecnie odchodzi się od klasycznego drewna. W niektórych biurach czy restauracjach wnętrza są wykańczane z użyciem egzotycznego drewna. To, co widać w polskich biurach, jest bardzo często odzwierciedleniem targów we Włoszech — zauważa Jacek Wiechetek.

— Generalnie wygląd wnętrz biur jest narzucony przez architekturę całego obiektu. Są to bardzo nowoczesne budynki i tak też wyglądają w środku, a trzeba pamiętać, że tak wcale być nie musi — zauważa Dorota Rzucidło-Polisiak, architekt i właścicielka firmy Bauart.

— W Krakowie jest podobnie. Wykorzystujemy najnowsze materiały takie jak aluminium, szkło, laminaty. Architekci projektując wnętrza łączą te materiały — dodaje Kazimierz Bigaj.

Poczta pantoflowa

Przedsiębiorcy optymistycznie patrzą w przyszłość. Niektórzy twierdzą, że pracy będzie jeszcze więcej.

— Sądzę, że ten rynek dopiero się rozkręca. Zleceń jest coraz więcej, myślę, że pracy będzie jeszcze na dobrych parę lat — twierdzi Kazimierz Bigaj.

Mimo to stolarnie wykonujące zlecenia dla firm są zobligowane do podnoszenia jakości usług.

— Unikamy współpracy z podwykonawcami. Inwestujemy w nowe technologie, aby samemu móc wykonać większość zleceń. Bogatych klientów często zdobywa się przez pocztę pantoflową, dlatego tak ważna jest jakość usług — zauważa Jacek Wiechetek.

POD KLIENTA: Kontrahenci są coraz bardziej wymagający. Chcą, aby ich biura i domy były wyjątkowe. Trzeba bowiem pamiętać, że wielu biznesmenów urządza swoje biura nie dla siebie, a dla klientów — uważa Jacek Wiechetek. fot. Borys Skrzyński

WYRÓŻNIĆ PREZESA: Należy pamiętać o tym, że gabinet prezesa czy dyrektora powinien się wyróżniać od pozostałej części biura. Powinny w nim być zastosowane lepsze materiały, tak aby zwiększały komfort pracy i robiły wrażenie na kontrahentach — uważa Dorota Rzucidło-Polisiak, architekt i właścicielka firmy Bauart. fot. Borys Skrzyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Projekty biur pochodzą z Italii