Projekty Yahoo zawiesiły się w Polsce

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 20-02-2008, 00:00

Co nas obchodzą podchody Microsoftu pod Yahoo? Z ich powodu wyszukiwarka zawiesiła polski projekt.

Co nas obchodzą podchody Microsoftu pod Yahoo? Z ich powodu wyszukiwarka zawiesiła polski projekt.

Można by z dystansem patrzeć na próbę przejęcia Yahoo, drugiej po Google pod względem popularności przeglądarki internetowej, przez Microsoft. Można by, gdyby nie to, że w związku z tym może nie wypalić inwestycja Yahoo w Polsce.

— Firma zgłosiła się do Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych jesienią ubiegłego roku. Szukała lokalizacji pod software development center. Na krótkiej liście znalazły się Kraków, Warszawa i Wrocław. Yahoo poinformowało ostatnio, że zawiesza projekt — ujawnia źródło „PB”.

Podobno nie precyzowało, czym dokładnie mieliby się zajmować pracownicy centrum.

— Przedstawiciele firmy byli otwarci. Sprawdzali, na co mogą liczyć, jaki jest potencjał miasta — mówi inna osoba zaangażowana w projekt.

Utarty szlak

Co ciekawe, Yahoo poszło śladem lidera. Google ma biuro w Warszawie, centrum badań i rozwoju w Krakowie oraz centrum innowacyjno-operacyjne we Wrocławiu.

— To rzadkość, że firma dzieli projekt. Yahoo miało wybrać jedno miasto — ujawnia rozmówca „PB”.

Rozmowy z Yahoo były bardzo wstępne — firma nie sprecyzowała, ilu pracowników szukała. Google otrzymał w 2007 r. wsparcie polskiego rządu na zatrudnienie 180 osób we Wrocławiu i 80 inżynierów w Krakowie. Dziś w Krakowie pracuje 40 inżynierów, a we Wrocławiu kilkadziesiąt osób. Rekrutacja trwa. Można założyć, że w Yahoo pracę znalazłoby 200-250 osób.

Indywidualizm w cenie

Google nie boi się rywala.

— Wzmożona konkurencja na rynku IT trwa w Polsce już od wielu lat. Możliwości rozwoju, jakie daje nasza firma, są doceniane zarówno przez naszych obecnych, jak i przyszłych pracowników. Oprócz wielu podstawowych świadczeń zapewniamy googlersom (pracownikom) pracę nad najbardziej innowacyjnymi projektami w skali świata. Mocno wspieramy indywidualizm. Dlatego z dużym spokojem patrzymy w przyszłość — mówi Artur Waliszewski, szef Google Poland.

Niestety, polski projekt Yahoo odłożono na półkę. Niewykluczone, że borykająca się z kłopotami finansowymi firma w ogóle z niego zrezygnuje, bo ewentualna fuzja może przynieść inne korzyści. Z drugiej strony Microsoft już ma w Polsce kilka inwestycji, które może poszerzyć. W Warszawie ma Centrum Inżynierii Oprogramowania. 40 inżynierów obsługuje w zakresie wewnętrznie wykorzystywanych w Microsofcie systemów i narzędzi oddziały firmy całym świecie. Działają też dwa centra, które inicjują współpracę na rzecz innowacji: w Poznaniu (we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym) i w Łodzi.

Małgorzata Grzegorczyk

m.grzegorczyk@pb.pl % 022-333-98-18

Krok po kroku

Jak Microsoft kupuje Yahoo

31 I 2008

Microsoft proponuje Yahoo przejęcie za 44,6 mld USD w gotówce i akcjach. To cena o 62 proc. wyższa od ceny rynkowej drugiej na świecie, po Google, wyszukiwarki internetowej.

1 II 2008

Yahoo odrzuca ofertę Microsoftu, bo jest niekorzystna. Wcześniej Yahoo, który we wszystkich kwartałach 2007 r. poniósł straty, zapowiedział dalsze zwolnienia i szukanie oszczędności.

17 II 2008

Według „Sunday Telegraph”, AOL z koncernu Time Warner również prowadzi rozmowy z Yahoo. Wcześniej pojawiły się podobne doniesienia o News Corp. (Rupert Murdoch zaprzecza), AT&T oraz Comcast.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu