Prokurator w wirtualnej rzeczywistości

opublikowano: 17-01-2017, 22:00

Wyobraźmy sobie prokuratora na miejscu zbrodni, w przestronnym pokoju, w którym znaleziono denata z pistoletem w dłoni i raną postrzałową głowy.

Chcąc sprawdzić przyczyny śmierci człowieka, dokonuje on oględzin pomieszczenia, zagląda do szuflady, otwiera sejf… Wygląda jak rzeczywista scena? Tym razem to iluzja stworzona na potrzeby edukacyjne. Z gry opracowanej w technologii VR (virtual reality — wirtualna rzeczywistość) skorzystali już pierwsi studenci prawa z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Gra zostanie na stałe wpisana do programu nauczania kryminalistyki. Po nałożeniu gogli do wirtualnej rzeczywistości studenci będą mogli sami przeprowadzić oględziny miejsca przestępstwa.

W sztucznie wykreowanej rzeczywistości, do złudzenia przypominającej realny pokój, otrzymają walizkę oględzinową z kompletem narzędzi do zabezpieczania śladów. Będą musieli działać zgodnie z obowiązującymi procedurami. Ich zadaniem będzie także ustalenie charakteru zdarzenia — czy było to samobójstwo, nieszczęśliwy wypadek czy morderstwo.

A wszystko pod kontrolą wykładowcy, który oceni poprawność wykonanego zadania. Daria Kowalska, dyrektor marketingu w Akademii Leona Koźmińskiego i pomysłodawczyni projektu, zaznacza, że gra będzie w przyszłości rozwijana, „zbudowane” zostaną nowe pomieszczenia i rozpisane kolejne scenariusze. Co więcej, uczelnia już teraz konsultuje możliwość stworzenia i wykorzystania podobnych rozwiązań również na innych zajęciach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Prokurator w wirtualnej rzeczywistości