Prokurator wkracza do wirtualnej rzeczywistości

Akademia Leona Koźmińskiego stawia na VR. Zajęcia z kryminalistyki będzie prowadzić w wykreowanej przestrzeni.

Wyobraźmy sobie prokuratora na miejscu zbrodni, w przestronnym pokoju, w którym znaleziono denata z pistoletem w dłoni i raną postrzałową głowy. Chcąc sprawdzić przyczyny śmierci człowieka, dokonuje on oględzin pomieszczenia, zagląda do szuflady, otwiera sejf…

Wygląda jak rzeczywista scena? Tym razem to iluzja stworzona na potrzeby edukacyjne. Z gry opracowanej w technologii VR (virtual reality – wirtualna rzeczywistość) skorzystali już pierwsi studenci prawa z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Zostanie ona na stałe wpisana do programu nauczania kryminalistyki.

Na miejscu zbrodni

Po nałożeniu gogli do wirtualnej rzeczywistości studenci będą mogli sami przeprowadzić oględziny miejsca przestępstwa. W sztucznie wykreowanej rzeczywistości, do złudzenia przypominającej realny pokój, otrzymają walizkę oględzinową z kompletem narzędzi do zabezpieczania śladów. Będą musieli działać zgodnie z obowiązującymi procedurami. Ich zadaniem będzie także ustalenie charakteru zdarzenia – czy było to samobójstwo, nieszczęśliwy wypadek czy morderstwo. A wszystko pod kontrolą wykładowcy, który oceni poprawność wykonanego zadania i udzieli dodatkowych wskazówek.

- Student ma się poczuć, jakby uczestniczył w realnych oględzinach - wyjaśnia Daria Kowalska, dyrektor marketingu w Akademii Leona Koźmińskiego i pomysłodawczyni projektu.

Uczestnicy zabawy edukacyjnej mogą poruszać się po pomieszczeniu i swobodnie zabezpieczać dowody, niemal jak w naturalnych warunkach.

Nowa formuła nauczania

Do zrealizowania projektu Darię Kowalską zainspirowali absolwenci Akademii Leona Koźmińskiego, którzy prowadzą firmę specjalizującą się w tworzeniu aplikacji VR i przypadkowe rozmowy nawiązujące tematem do kryminalistyki. W ich wyniku zrodził się pomysł „rozrysowania” sztucznej przestrzeni, w której studenci mogliby wiedzę teoretyczną przełożyć na praktyczne działanie i przy okazji sprawdzić, czy kryminalistyka jest dziedziną, w której chcieliby się w przyszłości specjalizować.

- Nasi studenci należą do pokolenia obytego z nowymi technologiami, grami komputerowymi i wirtualną rzeczywistością. Postanowiliśmy więc zaproponować im niecodzienną na studiach prawniczych formułę nauki - dodaje Daria Kowalska.

- Pomysł się sprawdził i został entuzjastycznie przyjęty, tym bardziej, że w grze, może uczestniczyć wielu użytkowników jednocześnie: dwóch bada miejsce, a pozostali widzą zachowanie kolegów na monitorach. Wszyscy decydują, jakie ślady zabezpieczyć. To zwiększa zaangażowanie i integruje grupę - dodaje prof. Monika Całkiewicz, kryminalistyk, prorektor ds. studiów prawniczych i dyrektor Kolegium Prawa w Akademii Leona Koźmińskiego.

Daria Kowalska zdradza, że gra będzie w przyszłości rozwijana, „zbudowane” zostaną nowe pomieszczenia (w obecnej funkcjonują dwa) i rozpisane kolejne scenariusze. Co więcej, uczelnia już teraz konsultuje możliwość stworzenia podobnych rozwiązań również do nauki innych przedmiotów. 

Prawo w praktyce

Wirtualna rzeczywistość ułatwia też pracę wykładowcom. W przypadku zajęć z zakresu kryminalistyki w Akademii Leona Koźmińskiego dotychczas przygotowywane były symulacje oględzin, zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. Trzeba ją było wcześniej zaaranżować, co wymagało czasu i dodatkowego nakładu pracy. W VR wszystko jest gotowe, a zajęcia można zorganizować w dowolnym miejscu. Minus: użytkownik gry wykorzystuje zestaw wirtualnych narzędzi, bez możliwości ich fizycznego dotknięcia. 

Jak twierdzi prof. Monika Całkiewicz, najważniejszy w całym projekcie jest praktyczny wymiar nauki. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Prokurator wkracza do wirtualnej rzeczywistości