Prokuratura ratuje 100 mln zł z Unii

opublikowano: 06-01-2019, 22:00

Prokuraturze Krajowej nie wystarczyły trzy lata na system digitalizacji akt, więc unieważniła przetargi i zaczyna od początku projekt za 100 mln zł.

W sierpniu pisaliśmy, że pod znakiem zapytania stanął wart 103 mln zł projekt Rozwój Systemu Digitalizacji Akt Postępowań Przygotowawczych (iSDA), którego beneficjentem jest Prokuratura Krajowa (PK). Projekt finansowany był z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Rozpoczął się w lutym 2016 r. i zgodnie z pierwotnymi założeniami miał mieć finał w końcu września 2018 r.

W praktyce sporą cześć przetargów związanych z projektem PK ogłosiła dopiero w pierwszej połowie 2018 r. W czerwcu wydatkowanie pieniędzy na iSDA było na poziomie 0,61 proc. wartości projektu. Z końcem listopada zapadła decyzja o rozwiązaniu umowy w sprawie dofinansowania i PK zaczęła unieważniać przetargi. „W trakcie realizacji projektu wykonawca podstawowego elementu systemu zadeklarował brak możliwości wykonania umowy w terminie realizacji projektu, w związku z czym zamawiający odstąpił od umowy z wykonawcą oprogramowania systemu, co w konsekwencji skutkowało wypowiedzeniem umowy przez Instytucję Pośrednicząca porozumienia o dofinansowanie” — czytamy w uzasadnieniu do unieważnienia jednego z przetargów.

Wykonawcą podstawowego elementu systemu było konsorcjum Sygnity i Decsoftu, które umowę o wartości 11,3 mln zł brutto na zaprojektowanie, przygotowanie i wdrożenie rozbudowy iSDA podpisało w 2017 r. Sygnity opóźnienie w realizacji umowy tłumaczy zwłoką PK w wyborze innych elementów systemu, jak np. szyny usług.

— Trudno jest dostarczyć system na koniec września, jeśli jeszcze na koniec lipca nie wiadomo było, na jakiej platformie technologicznej ma powstać — słyszymy w Sygnity.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Co PK sądzi o zarzutach dotyczących źle ułożonego harmonogramu postępowań? Nie wiadomo. PK od blisko pięciu miesięcy nie odpowiedziała na nasze pytania w sprawie projektu, mimo wielokrotnych zapewnień rzeczniczki Ewy Bialik, że zostaną udzielone. Prokuratura postanowiła jednak łatwo ze 100 mln zł nie rezygnować i ponownie stara się o dofinansowanie projektu z POPC.

— Prokuratura Krajowa złożyła wniosek w ramach II rundy naboru konkursu 2.1. Wartość i zakres projektu pokrywa się z tym, co realizowała i chciała realizować wcześniej — mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Projekt jest jeszcze w ocenie, której zakończenie spodziewane jest na przełomie stycznia i lutego. Mimo braku umowy na finansowanie, PK zaczęła już ogłaszać przetargi w ramach projektu, który obecnie nazywa się iSDA 2.0. Zostały uruchomione przetargi na budowę centralnego systemu informatycznego obsługi procesów związanych z digitalizacją akt postępowań przygotowawczych w sprawach karnych oraz na dostawę produktów, zaprojektowanie i wdrożenie podsystemów technicznych tworzących centralne usługi infrastrukturalne (CUI). Przedmiot pierwszego zamówienia ma być zrealizowany do 15 lutego 2021 r., a drugiego nie później niż w ciągu 19 miesięcy od podpisania umowy.

Jeśli PK uda się zrealizować projekt, poprawi to nieco wykorzystanie funduszy unijnych na cyfryzację instytucji państwowych. Według ostatnich szacunków, jeśli wszystko pójdzie gładko, na te projekty może zostać wydane około 1,5 mld zł z zakładanych 4 mld zł zakładanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy