Prokuratura sprawdza dostawy komputerów

Mariusz Zielke
08-07-2003, 00:00

Resort edukacji poważnie podszedł do problemu ewentualnych nieprawidłowości przy dostawach komputerów dla szkół. Nauczyciele dostaną specjalne programy kontrolne, a tegoroczne kontrakty sprawdza prokuratura.

Po naszych publikacjach o możliwych nieprawidłowościach przy dostawach komputerów dla szkół resort edukacji postanowił poważnie podejść do problemu. Kilka tygodni temu Krystyna Łybacka, minister edukacji, o zbadanie całej sprawy poprosiła prokuraturę.

— Przeprowadziliśmy też wewnętrzną kontrolę, a przy następnych przetargach wyposażymy nauczycieli informatyki w specjalne programy, które umożliwią kontrolę dostarczonego sprzętu — mówi Krystyna Łybacka.

Przypomnijmy, że w ramach zamówień z początku 2003 r. firmy Comarch i Aram dostarczyły do pracowni komputerowych w szkołach sprzęt wyposażony w twarde dyski tańsze i gorsze od obiecywanych w ofertach. Po odkryciu problemu obiecały wymienić te podzespoły. Prokuratura ma zbadać, czy instalacja gorszych części w komputerach była celowym działaniem, czy też wynikała — jak utrzymują dostawcy — z przypadkowej pomyłki pracownika producenta pecetów — firmy NTT. Na korzyść tej firmy działa to, że dyski, mimo gorszych parametrów od oferowanych, spełniały wymogi resortu. Poza tym kontrakt nie był zakończony i dostawcy zdążyli wymienić nieprawidłowe części.

Comarch poinformował w czerwcu, że kontrakt z resortem edukacji został zrealizowany do 17 czerwca 2003 r., czyli w terminie i zgodnie z zamówieniem.

Na rozstrzygnięcie czekają teraz kolejne przetargi. Resort zamówi około 10 tys. pecetów w czterech turach. Wartość sprzętu to niemal 30 mln zł. Duże szanse na zwycięstwo w dwóch turach mają konsorcja oferujące sprzęt nowosądeckiego Optimusa, który dał w nich najniższe ceny. Jeżeli Optimus zwycięży, będzie to powrót tego producenta do dostaw dla szkół.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prokuratura sprawdza dostawy komputerów