Promocja na odsetki za zwłokę

opublikowano: 28-12-2015, 22:00

Do połowy przyszłego roku podatnicy będą mogli skorygować deklaracje za ostatnie lata z niższymi odsetkami od zaległości.

Będą nowe zasady naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Zmiany zaczną obowiązywać w przyszłym roku i mają zachęcić do samokontroli rozliczeń podatkowych. Nowe przepisy Ordynacji podatkowej przewidują obniżenie preferencyjnej stawki odsetek z 75 proc. stawki podstawowej do 50 proc. Warunkiem skorzystania z obniżonej stopy jest złożenie korekty zeznania podatkowego w ciągu 6 miesięcy od upływu terminu na jego złożenie oraz wpłaty zaległego podatku w ciągu 7 dni od korekty. Niższe odsetki za zwłokę będą stosowane również do zaległości podatkowych powstałych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, pod warunkiem skorygowania zeznania w ciągu 6 miesięcy od tej daty i zapłaty zaległości w ciągu 7 dni od korekty.

FOTOLIA

— To oznacza, że do końca czerwca 2016 r. podatnicy będą mieli prawo skorygować deklaracje za lata 2010-15 na nowych zasadach. Ma to szczególnie duże znaczenie w kontekście zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczących wzmożonych kontroli stosowanych przez podatników cen transferowych — ocenia Agata Czerniak, konsultant w Crido Taxand. Tak jak dotychczas, obniżonych odsetek nie będzie można zastosować w przypadku korekty będącej wynikiem czynności sprawdzających prowadzonych przez fiskusa lub kontroli podatkowej. Podatnicy składający korekty z własnej woli nie będą już musieli uzasadniać ich przyczyn.

— Nasuwa się pytanie, czy w przypadku dużej różnicy pomiędzy kwotą zobowiązania wynikającą z pierwotnej deklaracji a kwotą z korekty organy podatkowe nie będą automatycznie wszczynać czynności sprawdzających lub postępowania podatkowego bądź kontrolnego dla zweryfikowania poprawności rozliczeń podatnika — komentuje przedstawicielka Crido Taxand. W związku z rosnącą liczbą nieprawidłowości w rozliczaniu VAT i akcyzy wprowadzono też sankcyjną stawkę odsetek w wysokości 150 proc. Będzie naliczana w przypadku wykrycia nieprawidłowości przez organ.

8proc. Tyle wynosi obecnie podstawowa stawka odsetek od zaległości podatkowych, obowiązuje od 9 października 2014 r.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane