Promujemy wysokie standardy

Piotr Borowski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych
opublikowano: 12-03-2020, 22:00

Każdego roku relacje inwestorskie notowanych na GPW spółek profesjonalizują się, co bardzo nas cieszy. Wśród tegorocznych liderów rankingu Giełdowa Spółka Roku 2019 w kategorii relacje inwestorskie znaleźli się przedstawiciele branż: gamingowej, deweloperskiej i odzieżowej.

GPW od wielu lat promuje wysokie standardy w budowaniu relacji emitentów z rynkiem, m.in. poprzez tworzenie narzędzi, które mają wspierać je w tym obszarze. Szczególny nacisk kładziemy na transparentną komunikację, jak również na efektywne zarządzanie i skuteczny nadzór. Wiele rekomendacji dla spółek w tym zakresie można znaleźć w dokumencie Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW, a w ramach Programu Wspierania Płynności stworzyliśmy wzorcową stronę relacji inwestorskich w językach polskim i angielskim (https://naszmodel.gpw.pl/).

W 2019 r. zrobiliśmy kolejny krok, rozpoczynając IR Excellence Programme. Celem rocznego programu było zweryfikowanie poziomu zakresu danych IR, jakie spółki giełdowe kierują poprzez strony internetowe do interesariuszy,

Warto dbać o to, aby inwestorzy indywidualni mieli zapewniony dostęp do informacji, tak samo jak podmioty instytucjonalne. Na tym pełnym wyzwań polu relacji z rynkiem zawsze znajdzie się obszar do poprawy. a w szczególności do inwestorów giełdowych. Badanie wspierało też rozwój polityki IR na rynku polskim, ponieważ za każdym razem spółce udostępniany był indywidualny raport z wynikami analizy i rekomendacją, w którym obszarze należałoby dopracować sposób i charakter udostępnianych informacji. Badaniem objęliśmy 160 firm z WIG20, mWIG40, sWIG80 oraz 20 spółek gamingowych. Na kilka dni przed ogłoszeniem wyników możemy stwierdzić, że jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów badania. Dzięki programowi osoby na co dzień pracujące w działach IR będą przykładać jeszcze większą wagę do kontaktów z rynkiem.

Natomiast w sierpniu 2019 r. rozpoczęliśmy publikację indeksu WIG-ESG, w którego skład weszły spółki z indeksów WIG20 i mWIG40. To nasza odpowiedź na globalne trendy. Metodologia indeksu uwzględnia kryteria pozafinansowe spółki, a dzięki nawiązaniu współpracy z międzynarodowym podmiotem oceniającym spółki pod kątem kryteriów ESG możliwa jest budowa takiego samego przekazu zarówno dla inwestorów krajowych, jak i zagranicznych.

Profesjonalnie prowadzone relacje inwestorskie przekładają się na wzrost zaufania do spółki, budowę jej długoterminowej wartości i wizerunku. Ciągła i aktywna komunikacja z inwestorami dużymi i mniejszościowymi, regularne spotkania przy publikacji raportów okresowych, transmisje konferencji i możliwość pytań online budują dobre relacje i przyciągają nowych inwestorów. Warto dbać o to, aby inwestorzy indywidualni mieli zapewniony dostęp do informacji, tak samo jak podmioty instytucjonalne. Na tym pełnym wyzwań polu relacji z rynkiem zawsze znajdzie się obszar do poprawy. Spółki notowane na GPW są tego świadome i te wyzwania podejmują.

Cieszę się, że na giełdzie mamy wielu emitentów, których relacje inwestorskie są na najwyższym poziomie. Jestem przekonany, że przejrzyste, uczciwe i merytoryczne relacje inwestorskie przysłużą się długoterminowemu budowaniu wartości spółek.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Borowski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych

Polecane