Promujemy wysokie standardy

Piotr Borowski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych
opublikowano: 12-03-2020, 22:00

Każdego roku relacje inwestorskie notowanych na GPW spółek profesjonalizują się, co bardzo nas cieszy. Wśród tegorocznych liderów rankingu Giełdowa Spółka Roku 2019 w kategorii relacje inwestorskie znaleźli się przedstawiciele branż: gamingowej, deweloperskiej i odzieżowej.

GPW od wielu lat promuje wysokie standardy w budowaniu relacji emitentów z rynkiem, m.in. poprzez tworzenie narzędzi, które mają wspierać je w tym obszarze. Szczególny nacisk kładziemy na transparentną komunikację, jak również na efektywne zarządzanie i skuteczny nadzór. Wiele rekomendacji dla spółek w tym zakresie można znaleźć w dokumencie Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW, a w ramach Programu Wspierania Płynności stworzyliśmy wzorcową stronę relacji inwestorskich w językach polskim i angielskim (https://naszmodel.gpw.pl/).

W 2019 r. zrobiliśmy kolejny krok, rozpoczynając IR Excellence Programme. Celem rocznego programu było zweryfikowanie poziomu zakresu danych IR, jakie spółki giełdowe kierują poprzez strony internetowe do interesariuszy,

Warto dbać o to, aby inwestorzy indywidualni mieli zapewniony dostęp do informacji, tak samo jak podmioty instytucjonalne. Na tym pełnym wyzwań polu relacji z rynkiem zawsze znajdzie się obszar do poprawy. a w szczególności do inwestorów giełdowych. Badanie wspierało też rozwój polityki IR na rynku polskim, ponieważ za każdym razem spółce udostępniany był indywidualny raport z wynikami analizy i rekomendacją, w którym obszarze należałoby dopracować sposób i charakter udostępnianych informacji. Badaniem objęliśmy 160 firm z WIG20, mWIG40, sWIG80 oraz 20 spółek gamingowych. Na kilka dni przed ogłoszeniem wyników możemy stwierdzić, że jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów badania. Dzięki programowi osoby na co dzień pracujące w działach IR będą przykładać jeszcze większą wagę do kontaktów z rynkiem.

Natomiast w sierpniu 2019 r. rozpoczęliśmy publikację indeksu WIG-ESG, w którego skład weszły spółki z indeksów WIG20 i mWIG40. To nasza odpowiedź na globalne trendy. Metodologia indeksu uwzględnia kryteria pozafinansowe spółki, a dzięki nawiązaniu współpracy z międzynarodowym podmiotem oceniającym spółki pod kątem kryteriów ESG możliwa jest budowa takiego samego przekazu zarówno dla inwestorów krajowych, jak i zagranicznych.

Profesjonalnie prowadzone relacje inwestorskie przekładają się na wzrost zaufania do spółki, budowę jej długoterminowej wartości i wizerunku. Ciągła i aktywna komunikacja z inwestorami dużymi i mniejszościowymi, regularne spotkania przy publikacji raportów okresowych, transmisje konferencji i możliwość pytań online budują dobre relacje i przyciągają nowych inwestorów. Warto dbać o to, aby inwestorzy indywidualni mieli zapewniony dostęp do informacji, tak samo jak podmioty instytucjonalne. Na tym pełnym wyzwań polu relacji z rynkiem zawsze znajdzie się obszar do poprawy. Spółki notowane na GPW są tego świadome i te wyzwania podejmują.

Cieszę się, że na giełdzie mamy wielu emitentów, których relacje inwestorskie są na najwyższym poziomie. Jestem przekonany, że przejrzyste, uczciwe i merytoryczne relacje inwestorskie przysłużą się długoterminowemu budowaniu wartości spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Borowski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych

Polecane