Prośba o ulgę zablokuje kontrolę i egzekucję

Jeżeli ktoś poprosi np. o odroczenie zapłaty podatku lub rozłożenie go na raty, to skarbówka nie powinna uruchamiać wobec niego nawet czynności sprawdzających, podaje we wtorek "DGP", który dotarł do kolejnych wytycznych, jakie Ministerstwo Finansów przekazało naczelnikom urzędów skarbowych.

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", resort poinstruował, jak traktować wnioski podatników o odroczenie płatności podatków, rozkładanie ich na raty lub o umorzenie."Z wytycznych wynika, że wniosek podatnika +blokuje wszczęcie wszystkich innych procedur, tj. egzekucji, kontroli podatkowej, czynności sprawdzających, czynności i postępowań karnych skarbowych+" - pisze gazeta."Co do samych ulg, to ministerstwo zaleca przesunięcie terminów płatności o co najmniej trzy miesiące. "Możliwe jest stosowanie terminów dłuższych" – dodaje.Jak wyjaśnia "DGP", w obu przypadkach zgoda urzędu nie oznacza strat dla budżetu państwa. Co innego, gdy podatnik prosi o umorzenie zaległości podatkowych. "W takich sytuacjach MF zaleca +pogłębioną analizę zasad pomocy publicznej+" - zaznacza dziennik."Ponadto, jeśli ktoś wystąpił już o zwrot podatku (np. VAT) albo o nadpłatę, a teraz ma zaległość, to urząd nie skompensuje jednego z drugim. Słowem, pieniądze nie zostaną w kasie państwa, tylko powinny trafić do podatnika" - dodaje gazeta. Podkreśla, że ma to poprawić jego płynność finansową."Wytyczne mają duże znaczenie, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Wnioski podatników mają być rozpatrywane szybko, a administracyjne procedury mają być zredukowane" – komentuje w rozmowie z gazetą Zbigniew Błaszczyk, doradca podatkowy."Szczególnie dobrą wiadomością jest zawieszenie egzekucji, gdy podatnik chce odroczenia płatności, rozłożenia jej na raty lub umorzenia. O to zwykle martwią się firmy i osoby, które składają wnioski" - ocenia "DGP".Jak mówi gazecie Przemysław Antas, prezes Antas Tax, podatnicy zawsze obawiają się, czy jeżeli poproszą np. o rozłożenie podatku na raty, urząd nie zajmie im majątku. "Z wytycznych wynika, że egzekucja będzie wykluczona" - czytamy w dzienniku."Eksperci podkreślają jednak, że zalecenia MF dotyczą wszczynania nowych kontroli i postępowań, a nie tych, które się już toczą" - zauważa dziennik. Zaznacza też, że wnioski o ulgi można przesyłać fiskusowi nawet e-mailem. Mają być rozpatrywane bez zbędnej zwłoki i bez rozbudowanego postępowania dowodowego.

Prośba o ulgę zablokuje kontrolę i egzekucję

  • PAP
opublikowano: 07-04-2020, 07:11

Jeżeli ktoś poprosi np. o odroczenie zapłaty podatku lub rozłożenie go na raty, to skarbówka nie powinna uruchamiać wobec niego nawet czynności sprawdzających, podaje we wtorek "DGP", który dotarł do kolejnych wytycznych, jakie Ministerstwo Finansów przekazało naczelnikom urzędów skarbowych.

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", resort poinstruował, jak traktować wnioski podatników o odroczenie płatności podatków, rozkładanie ich na raty lub o umorzenie.

"Z wytycznych wynika, że wniosek podatnika +blokuje wszczęcie wszystkich innych procedur, tj. egzekucji, kontroli podatkowej, czynności sprawdzających, czynności i postępowań karnych skarbowych+" - pisze gazeta.

"Co do samych ulg, to ministerstwo zaleca przesunięcie terminów płatności o co najmniej trzy miesiące. "Możliwe jest stosowanie terminów dłuższych" – dodaje.

Jak wyjaśnia "DGP", w obu przypadkach zgoda urzędu nie oznacza strat dla budżetu państwa. Co innego, gdy podatnik prosi o umorzenie zaległości podatkowych. "W takich sytuacjach MF zaleca +pogłębioną analizę zasad pomocy publicznej+" - zaznacza dziennik.

"Ponadto, jeśli ktoś wystąpił już o zwrot podatku (np. VAT) albo o nadpłatę, a teraz ma zaległość, to urząd nie skompensuje jednego z drugim. Słowem, pieniądze nie zostaną w kasie państwa, tylko powinny trafić do podatnika" - dodaje gazeta. Podkreśla, że ma to poprawić jego płynność finansową.

"Wytyczne mają duże znaczenie, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Wnioski podatników mają być rozpatrywane szybko, a administracyjne procedury mają być zredukowane" – komentuje w rozmowie z gazetą Zbigniew Błaszczyk, doradca podatkowy.

"Szczególnie dobrą wiadomością jest zawieszenie egzekucji, gdy podatnik chce odroczenia płatności, rozłożenia jej na raty lub umorzenia. O to zwykle martwią się firmy i osoby, które składają wnioski" - ocenia "DGP".

Jak mówi gazecie Przemysław Antas, prezes Antas Tax, podatnicy zawsze obawiają się, czy jeżeli poproszą np. o rozłożenie podatku na raty, urząd nie zajmie im majątku. "Z wytycznych wynika, że egzekucja będzie wykluczona" - czytamy w dzienniku.

"Eksperci podkreślają jednak, że zalecenia MF dotyczą wszczynania nowych kontroli i postępowań, a nie tych, które się już toczą" - zauważa dziennik. Zaznacza też, że wnioski o ulgi można przesyłać fiskusowi nawet e-mailem. Mają być rozpatrywane bez zbędnej zwłoki i bez rozbudowanego postępowania dowodowego.

Urząd Skarbowy
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane