Prosumenci docenieni

opublikowano: 06-03-2015, 00:00

Posłowie odpowiedzieli na apele tych, którzy chcą mieć w swoich domach własne odnawialne źródła energii elektrycznej, czyli np. panele fotowoltaiczne.

W głosowaniu, które odbyło się 20 lutego, odrzucili wprowadzone w Senacie zmiany zmniejszające wsparcie dla najmniejszych instalacji OZE i utrzymali w mocy poprawkę dającą obywatelom szansę na opłacalną produkcję energii. To ważny krok w kierunku budowy demokracji energetycznej w Polsce. Poprawka sejmowa zapewnia przyszłym prosumentom możliwość sprzedaży wytworzonej przez nich energii w gwarantowanej cenie. Dzięki łatwiejszemu dostępowi do kredytów domowe instalacje staną się dostępne dla znacznie większej grupy obywateli, a ich upowszechnienie spowoduje, że będą taniały. — Dotychczas mikroproducenci energii byli dyskryminowani przez prawo i mogli sprzedawać swoją energię tylko za 80 proc. ceny netto. Decyzja Sejmu powoduje, że przydomowe instalacje staną się w Polsce opłacalne i powszechnie stosowane — uważa Ilona Jędrasik z Fundacji ClientEarth. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami instalacje energetyki odnawialnej pojawią się w około 200 tysiącach polskich gospodarstw, stając się silnym bodźcem do rozwoju produkcji urządzeń OZE w naszym kraju. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu