Prosument w czterech regionach

PAP, DI
opublikowano: 19-09-2014, 00:00

63 mln zł na wsparcie mikroinstalacji trafi do województw: dolnośląskiego, małopolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły się ubiegać o pieniądze na budowę mikroinstalacji energetycznych,które pozwolą im produkować i sprzedawać energię. Cztery wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej podpisały w tej sprawie umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Wojewódzkie fundusze otrzymały na wsparcie budowy mikroinstalacji, np. małych elektrowni czy pomp ciepła, łącznie 63 mln zł (dolnośląski — 25 mln zł, zachodniopomorski 22 mln zł, małopolski 10 mln zł, pomorski 6 mln zł). Pieniądze pochodzą z programu NFOŚiGW Prosument. Mają być uruchomione w latach 2014-15.

— Budowa mikroinstalacji energetycznych w ramach Prosumenta będzie finansowana w części dotacją, wynoszącą nawet 40 proc. inwestycji, i długoterminową, piętnastoletnią pożyczką o oprocentowaniu wynoszącym 1 proc. — mówi Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW. W ten sposób pokryta zostanie całość inwestycji. Np. wynoszący 24 tys. zł koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kWp (mocy szczytowej) można sfinansować 40-procentowy dotacją w wysokości 9,6 tys. zł i 14,4 tys. zł pożyczki. Przy szacowanych na 1000 zł rocznych oszczędności na instalacji inwestycja zwróciłaby się w ciągu ok. 6 lat.

Według uczestniczącego wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego przy takim sposobie finansowania i żywotności urządzeń energetycznych szacowanej na 25-30 lat, program Prosument powinien być bardzo atrakcyjny dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. To właśnie te jednostki jako głównych beneficjentówProsumenta widzą prezesi funduszy z Gdańska, Krakowa i Wrocławia.

Natomiast fundusz w Szczecinie, jak zapowiedział jego prezes Jacek Chrzanowski, chce się skupić na indywidualnych gospodarstwach domowych. Program Prosument ma być realizowany do 2020 r. NFOŚiGW przeznaczył na to przedsięwzięcie łącznie 600 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Prosument w czterech regionach