Prowizja nie decyduje o wysokości emerytury

Michał Kopiczyński
opublikowano: 14-04-1999, 00:00

Michał Kopiczyński: prowizja nie decyduje o wysokości emerytury

EMERYTALNE MITY: Prowizje płacone od składek oraz kapitał założycielski PTE mają niewielkie znaczenie jako parametry, którymi można się kierować przy wyborze funduszy — uzasadnia Michał Kopiczyński. fot. Grzegorz Kawecki

Ostatnio pojawia się wiele głosów na temat kryteriów, jakimi należy się kierować przy wyborze otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Opinie na ten temat mają pomóc potencjalnym klientom w wyborze najlepszego OFE, który zapewni im w przyszłości najwyższą emeryturę, gwarantując jednocześnie pełne bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy. Poglądy te oparte są na różnego rodzaju wskaźnikach, które często są zbyt dużym uproszczeniem. Jak to zwykle bywa — nic nie jest takie oczywiste, jak się na pierwszy rzut oka wydaje.

PANUJE powszechna opinia, że otwarte fundusze emerytalne będą miały strukturę aktywów do tego stopnia zbliżoną, iż osiągane przez nie stopy zwrotu będą prawie identyczne. Tymczasem porównując działające na rynku fundusze inwestycyjne widać wyraźnie, że różnice w stopach zwrotu dochodzą w skali roku do kilkudziesięciu procent! Ponieważ OFE mają dużo większe ograniczenia inwestycyjne, stopy zwrotu nie będą się różniły aż tak znacznie. Jednak bez wątpienia różnice mogą dochodzić do 2 proc. rocznie. Pozornie to niewiele. Ale w przypadku osoby 25-30- -letniej, która ma przed sobą około 35 lat oszczędzania, w funduszu o wyższej stopie zwrotu może to oznaczać emeryturę większą prawie o jedną czwartą! Na przykład — zamiast 1800 zł miesięczna emerytura może wynieść 2200 zł.

WYBÓR OFE, który osiągnie wysoką stopę zwrotu, nie jest łatwy. Powinno się przeanalizować tak ważne czynniki, jak renoma i doświadczenie akcjonariuszy powszechnego towarzystwa emerytalnego w zarządzaniu pieniędzmi oraz kwalifikacje kadry menedżerskiej. To one będą miały decydujący wpływ na osiąganą w przyszłości stopę zwrotu.

ISTNIEJE błędne przekonanie, że tylko fundusze o najniższych jednorazowych opłatach (prowizjach) pobieranych od składek mogą zapewnić najwyższe emerytury. W rzeczywistości, aby kapitał zgromadzony w dwóch funduszach, z których jeden pobiera prowizję wyższą o 6 proc., był taki sam — dla wspomnianej 25-30-letniej osoby wystarczy, że fundusz „droższy” będzie osiągał roczną stopę zwrotu większą o 0,4 proc. Obecnie największa różnica w prowizji wynosi znacznie mniej niż w podanym przykładzie, bo zaledwie 3 proc. Widać zatem wyraźnie, że przewidywana stopa zwrotu jest dużo ważniejsza od prostego porównania prowizji płaconych od każdej składki.

WIELE mówi się również o tym, jak ważny jest wysoki kapitał założycielski powszechnego towarzystwa emerytalnego. Tymczasem istotny jest nie kapitał założycielski, lecz wysokość kapitałów własnych w przyszłości. Powinno się przede wszystkim policzyć stosunek obecnego kapitału do przewidywanej liczby członków funduszu. Dopiero tak otrzymana liczba pozwoli na uzyskanie informacji, jaki kapitał własny będzie zabezpieczał interesy jednego członka funduszu.

PROWIZJE płacone od składek oraz kapitał założycielski PTE mają niewielkie znaczenie jako podstawowe i proste parametry, którymi można się kierować przy wyborze funduszy. Mając doświadczenie inwestycyjne wiem, że bezkrytyczne kierowanie się najprostszymi wskaźnikami niekoniecznie prowadzi do sukcesu. Dlatego mimo iż prognozowanie tego, który OFE będzie miał w przyszłości najlepsze wyniki, jest trudne i obarczone możliwością popełnienia błędu — jestem przekonany, że praca włożona w uzyskanie informacji o akcjonariuszach PTE, ich potencjale, kwalifikacjach oraz doświadczeniu inwestycyjnym zwróci się z naddatkiem.

Michał Kopiczyński jest współzarządzającym OFE, dyrektorem Departamentu Analiz Rynku Finansowego Pioneer PTE. Przedstawione w artykule opinie są wyrazem osobistych poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kopiczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prowizja nie decyduje o wysokości emerytury