Prywatni konfederaci pięć lat na barykadzie

Jacek Zalewski
05-04-2004, 00:00

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych ukończyła pięć lat — zatem jest młodsza od gospodarki rynkowej w naszym kraju, ale nie tak wiele.

Wobec 75-letnich tradycji zorganizowanego rzemiosła, jubileusz 5-lecia wydaje się skromny, ale PKPP niewątpliwie wniosła do świata polskiego biznesu nową jakość. Jej prezydent Henryka Bochniarz przy świątecznej okazji tego nie przypominała, ale na trudnym początku droga PKPP usłana była nie tyle różami, co samymi kolcami. Konfederacja długo toczyła boje o zajęcie pełnoprawnego miejsca w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Kres rozbijającym środowisko pracodawców sporom położył dopiero zapis ustawowy.

Ordery i nagrody

Kierownictwo PKPP otrzymało z rąk szefa Kancelarii Prezydenta, Jolanty Szymanek-Deresz, Ordery Odrodzenia Polski — przy czym Henryce Bochniarz przypadła komandoria na kokardzie. Konfederacja także ustanowiła wyróżnienia, które będą przyznawane corocznie.

Nagroda im. Władysława Grabskiego przeznaczona jest dla osobistości życia publicznego, które w sposób decydujący przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości. Tę inauguracyjną otrzymał Leszek Balcerowicz, często zwany „drugim Grabskim”. Za całe uzasadnienie niech wystarczą słowa Henryki Bochniarz: „Balcerowicz musi zostać”. Z kolei nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego będą otrzymywać przedsiębiorcy, kontynuujący najlepsze tradycje solidnego, polskiego biznesu. Pierwsza statuetka trafiła do rąk braci Adama i Jerzego Krzanowskich, którzy w Krośnie stworzyli od podstaw firmę Nowy Styl, będącą potentatem w dziedzinie mebli biurowych.

Gratulacje i dyskusje

Gośćmi galowego wieczoru PKPP w warszawskim Teatrze Polskim byli m.in. sekretarz generalny OECD Donald Johnston i prezydent UNICE (unijnej organizacji pracodawców) Jürgen Strube oraz szefowie większości krajowych organizacji, współtworzących z PKPP Radę Przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Prywatni konfederaci pięć lat na barykadzie