Prywatny operator na kujawsko-pomorskich torach

DI, PAP
07-12-2007, 21:21

Pierwszy szynobus obsługiwany przez prywatnego przewoźnika, konsorcjum Arriva/PCC, wyruszy w niedzielę o godz. 4.17 na trasy w Kujawsko-Pomorskiem - poinformowali w piątek przedstawiciele konsorcjum.

Przez najbliższe 3 lata przewozy regionalne w województwie obsługiwane będą przez dwóch operatorów - konsorcjum oraz PKP Przewozy Regionalne.

Angielsko-polskie konsorcjum Arriva/PCC będzie obsługiwało pasażerskie przewozy kolejowe na nie zelektryfikowanych liniach województwa kujawsko-pomorskiego. Oferta spółki była w sumie o prawie 30 mln zł tańsza od propozycji przygotowanej przez PKP Przewozy Regionalne.

Spółka PKP Przewozy Regionalne (PR) w Kujawsko-Pomorskiem obsługiwać będzie połączenia prowadzone trakcją elektryczną oraz kolej aglomeracyjną "BiT City", łączącą Bydgoszcz z Toruniem. Państwowy przewoźnik zachował także kilka połączeń nie zelektryfikowanych, na styku z sąsiednimi województwami.

Przetarg wygrany przez prywatnego przewoźnika obejmował także dzierżawę i użyczenie zwycięzcy 13 szynobusów, zakupionych przez województwo w ostatnich latach. Tabor zostanie dodatkowo wzmocniony o dwa nowe, dwuczłonowe autobusy szynowe bydgoskiej PESY, zamówione przez konsorcjum, oraz dodatkowe pojazdy pasażerskie, które oczekują jeszcze na homologację w Urzędzie Transportu Kolejowego.

"Przyjęta przez nas taryfa przewozowa pozwoli odprawić na jednym bilecie podróżnego korzystającego z dwóch różnych pociągów, nie powodując wzrostu ceny. Oznacza to, że podróżny korzystający z usług konsorcjum i PKP Przewozy Regionalne nie ponosi dodatkowych kosztów, a cena biletu pozostaje na dotychczasowym poziomie" - zapewnił rzecznik Arriva/PCC Maciej Krolak.

Bilety na przejazd będzie można kupić m.in. u konduktorów w pociągach, a także w kasach biletowych PKP PR. Rozkład jazdy Arriva/PCC dostępny jest w Sieciowym Rozkładzie Jazdy PKP oraz w internetowym rozkładzie jazdy PKP.

"Przewoźnicy Grupy PKP, z myślą o pasażerach, będą w uczciwy i partnerski sposób współpracować z innymi podmiotami na rynku" - zapewnił w wydanym w piątek oświadczeniu rzecznik Grupy PKP Michał Wrzosek.

Holding PCC RAIL to drugi pod względem wielkości przewozów towarów prywatny przewoźnik kolejowy w Polsce. Współpraca pomiędzy spółkami holdingu obejmuje transport i spedycję, obsługę bocznic kolejowych, utrzymanie i udostępnianie taboru, zarządzanie i udostępnianie infrastruktury kolejowej.

Brytyjska spółka Arriva, której akcje notowane są na giełdzie londyńskiej, jest jednym z największych operatorów pasażerskich w Europie. Zatrudnia prawie 40 tys. osób, eksploatuje ponad 15 tys. pojazdów drogowych i ponad 500 pociągów oraz przewozi ponad miliard pasażerów rocznie w 10 krajach Europy: w Wielkiej Brytanii, Czechach, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Włoszech oraz w Polsce.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prywatny operator na kujawsko-pomorskich torach