Prywatyzacj a PHS: skarb jest za, a nawet przeciw

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 29-01-2007, 00:00

Resort skarbu nie może się zdecydować: chwalić czy ganić sprzedaż hut.

Resort skarbu nie może się zdecydować: chwalić czy ganić sprzedaż hut.

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie na temat prywatyza- cji Polskich Hut Stali (PHS, obecnie Mittal Steel) uznała, że przy prywatyzacji PHS w 2004 r. zaniżono wycenę firmy i w rezultacie skarb państwa mógł stracić nawet 2 mld zł. Resort poparł stanowisko izby. Tymczasem w odpowiedzi na interpelację Ewy Malik, posłanki Prawa i Sprawiedliwości, która pytała o zaniżenie wyceny, Wojciech Jasiński, minister skarbu, napisał, że stosowano aż trzy metody wyceny, a propozycja inwestora przewyższała każdą z nich.

„Cena przejęcia PHS była wyższa od cen płaconych za porównywalne do PHS koncerny stalowe z Europy Środkowo-Wschodniej” — napisał szef resortu skarbu.

Obecnie najwięcej emocji budzi konieczność sprzedaży przez skarb 25 proc. akcji firmy po 1 zł za walor, czyli za 66,5 mln zł. Resort skarbu twierdzi dziś, że tak tanio nie sprzeda.

W odpowiedzi na poselską interpelację minister Jasiński już tak zdecydowany nie był.

„W ramach negocjacji nie udało się uzyskać poprawy ceny za ww. akcje bez pogorszenia pozostałych parametrów transakcji. Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi jednak analizę możliwości zmiany tych warunków” — napisał Wojciech Jasiński.

Obecnie resort nie chce sprzedać akcji m.in. dlatego, że zarzuca inwestorowi złamanie umowy prywatyzacyjnej. Miałoby ono polegać na opóźnieniu inwestycji. Ewa Malik pytała o ten falstart już w ubiegłym roku.Co odpowiedział minister Jasiński?

„20 lipca 2005 r. Komisja Europejska stwierdziła, że zmiana biznesplanu Mittal Steel Poland (…) jest zgodna z Traktatem Akcesyjnym”

Inwestycje w polskim koncernie są bowiem jego elementem. Ich opóźnienie zaaprobowała też kilka tygodni temu Rada Ministrów.

Podobnie Wojciech Jasiński postąpił przy prywatyzacji firm chemicznych, które chciała kupić PCC. Najpierw wychwalał ofertę, a po raporcie NIK zmienił zdanie i odprawił go z kwitkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane