Prywatyzacja I grupy chemicznej wisi na włosku

Anna Bytniewska
opublikowano: 22-04-2010, 00:00

Resort skarbu i Nafta kręcą nosami nad ofertą PCC. Ważą się też losy prywatyzacji Ciechu.

Resort skarbu i Nafta kręcą nosami nad ofertą PCC. Ważą się też losy prywatyzacji Ciechu.

Ostatni etap prywatyzacji Azotów Tarnów i Zakładów Azotowych Kędzierzyn (ZAK) może zakończyć się fiaskiem. "PB" dowiedział się nieoficjalnie, że wiążąca oferta PCC, złożona 12 kwietnia, nie jest satysfakcjonująca dla skarbu państwa.

Marne szanse

— Wiemy od Nafty Polskiej i skarbu, że oferta PCC jest daleka od ich oczekiwań. Wiemy też jednak, że wciąż ją analizują — mówi nasz rozmówca z jednego z prywatyzowanych zakładów.

Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu, nie chciał potwierdzić ani zaprzeczyć informacjom "PB".

— Ocena ofert znajdzie się w oficjalnym komunikacie — odpowiedział nam Adam Leszkiewicz.

Nieoficjalnie źródła zbliżone do procesu prywatyzacji spółek oceniają szanse przyjęcia przez skarb państwa oferty PCC dla Tarnowa jako bliskie zeru. Prawdopodobieństwo tego, że PCC zostanie inwestorem w ZAK, jest, ich zdaniem, większe. Kędzierzyn potrzebuje bowiem kapitału na sfinalizowanie do końca 2010 r. budowy wytwórni kwasu azotowego. Od tego zależy dalszy byt spółki.

Adam Leszkiewicz przyznaje, że resort skarbu czeka obecnie na rekomendację Nafty Polskiej w sprawie oferty PCC.

— Jesteśmy w kontakcie na bieżąco. Zastanawiamy się nad oceną złożonej 12 kwietnia oferty cenowej i analizujemy zaproponowaną strukturę transakcji — twierdzi Adam Leszkiewicz.

Wielki dylemat

Decyzja w sprawie prywatyzacji Grupy Ciech została z kolei wstrzymana do czasu, aż osiągnie ona porozumienie z bankami w sprawie refinansowania zadłużenia.

— Z ogłoszeniem decyzji o efektach procesu prywatyzacji Azotów Tarnów i Kędzierzyna chcemy poczekać, aż Grupa Ciech zakończy negocjacje z bankami. Powinno to nastąpić do 26 kwietnia. Wówczas poinformujemy opinię publiczną, jaka będzie przyszłość wszystkich trzech spółek — mówi Adam Leszkiewicz.

Ciechem zainteresowane są trzy podmioty.

— Będziemy musieli zdecydować, czy kontynuować prywatyzację Ciechu, a jeśli tak, to z którym z inwestorów prowadzić dalej rozmowy — mówi Adam Leszkiewicz.

I dodaje, że wszystko powinno się rozstrzygnąć w przyszłym tygodniu, choć nie wyklucza poślizgu.

Anna Bytniewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy