Prywatyzacji nie biorę pod uwagę

Magdalena Wierzchowska
12-05-2005, 00:00

Zarząd TVP chce przekształcić spółkę w holding lub przedsiębiorstwo wielozakładowe. Z decyzją poczeka jednak na wybory parlamentarne.

Jan Dworak, prezes TVP, mówi o konieczności zmian od początku ubiegłego roku, kiedy został szefem telewizji publicznej. Efekty prac studyjnych zarząd TVP zaprezentował w grudniu 2004 r. radzie nadzorczej, a na początku 2005 r. — Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Jedno wydaje się pewne — w strukturze TVP szykuje się mała rewolucja.

— Rozważamy kilka rozwiązań dotyczących formy organizacyjno-prawnej TVP. Obecnie przeprowadzana jest analiza skutków ekonomicznych i organizacyjnych dwóch opcji: holdingu i przedsiębiorstwa wielozakładowego — mówi Jan Dworak.

Możliwe scenariusze

Wariant z holdingiem oznacza, że TVP będzie funkcjonowała jako spółka matka, powiązana kapitałowo z firmami wydzielonymi z telewizji, z których każda będzie miała odrębną rachunkowość. Wielozadaniowe przedsiębiorstwo to z kolei scenariusz, w którym spółki są silniej ze sobą powiązane i sporządzają jeden bilans.

W grę wchodzi jeszcze wariant pośredni, polegający na wydzieleniu tylko części jednostek, które mogą potem świadczyć usługi rynkowe.

— Naszym podstawowym celem jest maksymalne uproszczenie struktury organizacyjnej — mówi Jan Dworak.

Kontrowersje wzbudza możliwość pozbycia się przez TVP działalności produkcyjnej, obecnie skupionej w Agencji Produkcji Telewizyjnej, Agencji Filmowej i TAI.

— To nieporozumienie. W strategii TVP zaakceptowanej przez radę nadzorczą zapisano jedynie możliwość świadczenia przez te jednostki usług zewnętrznych, a zatem częściową komercjalizację ich działalności. Wydzielenie i komercjalizacja niektórych jednostek telewizji publicznej nie są zatem wykluczone, ale w dalekiej przyszłości. Obecnie najważniejsze dla zarządu jest podniesienie efektywności ich działania — mówi Jan Dworak.

Prywatyzacji TVP zarząd w ogóle nie bierze pod uwagę

— Zarząd jednoznacznie opowiada się za utrzymaniem w Polsce sektora mediów publicznych — mówi szef TVP.

Nieruchomości na sprzedaż

TVP rozważa sprzedaż niektórych nieruchomości, będących obecnie za dużym obciążeniem dla spółki. W grę wchodzi na przykład budynek TVP przy pl. Powstańców Warszawy, który stanie się zbędny, gdy cała stołeczna działalność zostanie przeniesiona na ul. Woronicza, co powinno nastąpić w przyszłym roku. Niewykluczona jest także sprzedaż jednej z nieruchomości w Krakowie.

— Decyzje dotyczące wyzbywania się aktywów podejmujemy tylko za zgodą rady nadzorczej TVP i ministra skarbu. Nie ma mowy o pochopnych decyzjach — mówi Jan Dworak.

W strategii TVP jest mowa o utworzeniu nowych kanałów tematycznych, ale pierwsze z nich mogłyby powstać najwcześniej pod koniec 2006 r. Rozważana jest koncepcja kanałów o profilu informacyjnym, podróżniczym, dziecięcym, filmowym, edukacyjnym, retro itp. Zdaniem Jana Dworaka, jeszcze za wcześnie na szczegóły.

Cięcie kosztów

Jednym z efektów restrukturyzacji ma być zmniejszenie kosztów ogólnych, co pozwoli uwolnić środki na inwestycje w program.

— Gdyby koszty zmniejszyły się o 10 proc. w perspektywie pięciu lat, byłbym zachwycony. Realnie można mówić o redukcji kosztów w granicach kilku procent — mówi Jan Dworak.

Dzięki restrukturyzacji TVP ma zyskać rocznie 150-200 mln zł (zwiększenie przychodów i obniżenie kosztów), co stanowi około 10 proc. przychodów TVP, które w 2004 r. wyniosły 1,7 mld zł.

Gdyby nie te wybory...

W ubiegłym tygodniu zarząd zatwierdził szczegółowy harmonogram restrukturyzacji i szacunki dotyczące jej kosztów i korzyści finansowych.

— Cały proces zacznie się na przełomie trzeciego i czwartego kwartału, a powinien zostać zakończony pod koniec przyszłego roku — mówi Jan Dworak.

Początek wdrażania strategii zbiega się z terminem wyborów parlamentarnych. Jak przyznaje szef telewizji publicznej, wydarzenia na scenie politycznej mogą postawić pod dużym znakiem zapytania realizację strategii.

— Politycy mają zróżnicowane poglądy na temat przyszłości mediów publicznych w naszym kraju — mówi Jan Dworak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prywatyzacji nie biorę pod uwagę